Přihlášení

Náboj 26,5 mm signální ostatní a jeho varianty

Stručně o historii náboje 26,5 mm signální ostatní

Signální náboje jsou určeny ke střelbě ze signální pistole nebo signálního zařízení, pro světelný nebo zvukový efekt. 
Používaly se už za Rakouska Uherska v různých provedeních. První zbraně byly vytvořeny pro signalizaci na moři a u letectva.
Pro signalizaci se používají pyrotechnické slože hořící barevnými plameny nebo dýmy. Většina armád používá světlice pro vizuální komunikaci, která je viditelná i na vzdálenost 2,5-5 km. Používá se jak v noci, tak i ve dne. Mezi denní signalizace se používají především dýmy ale také i světelné efekty. Dostřel světlice pod úhlem 90 ⁰ je zhruba 120 m. Po dosažení požadované výšky volně klesají nebo se spouštějí na padáčku. Existují i osvětlující varianty, které po dobu pádu na padáčku osvětlují prostor pod sebou, nebo také šrapnelové s akustickým efektem.
Jednotlivé náboje bývají rozeznatelné vizuálně barevnými značkami a také i tvarem záslepky pro lepší identifikaci druhu například v noci. Nebyl dán přesný předpis, který by udával použití jednotlivých druhů světlic a signálů. Obvykle to záleželo na rozhodnutí velitelů čet a oddílů. Jednotlivé signály se také nepravidelně měnily. První typy měly nábojnice papírové, dále se používala mosaz, ocel, potom hliník a dnes i plasty. Existují také slzotvorné a speciální typy.

Rozměry

Obecné rozměry

Varianty náboje 26,5 mm signální ostatní

ID Profil Dno Dno ČB Rok Výrobce
19279 2007
19194 Panstwowa Fabryka Amunicji Skarzysko Kamienina Polsko
18657 1927 Kynoch Witton Plant Birmingham Velká Británie
18656 1939 -1945 James Pain & Sons Londýn Velká Británie
18580 S nejvyšší pravděpodobností Severní Korea výroba pro Rakousko

Jako ověřený uživatel můžete zobrazit všechny varianty náboje s podrobnými údaji.