Přihlášení

Jste zde

náboj GR 1903

Dobrý den potřeboval bych poradit s určením náboje. H1-9,0 H2-9,0 P1-11,9 P2-10,9 G1-8,1 E1-10,8 R1-12,00 L1-43,8 L2-46,7 L3-56,2 Míry jsou v milimetrech.Náboj je velice podobný Mauseru ale při bližším porovnání se trochu liší.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Tady to není jasné. Rozměrově jakž-takž tomuto náboji odpovídá 8x56 Mannlicher-Schonauer. Viz příloha. Tento náboj je civilní lovecká verze vyvinutá 1908 pro zbraně druhého z autorů. Váš náboj pochází už z roku 1903 od R-U firmy Georg Roth a je laborován vojenskou oblou plášťovou střelou. Možná nám poradí ing. Franzen který je na R-U náboje expert. Přál bych Vám aby to byl některý z experimentálních prekursorů.

Děkuji za veškeré informace.Při přiložení k náboji 8x56 Mannlicher Sch. je vyditelný rozdíl v mírách L1 a L2.Počkám tedy na názory dalších odborníků.Ještě jednou děkuji.

A čo tak skúsiť porovnať s 8x57 J (M88)? Na viac ako radu nemám momentálne čas, lebo cestujem.

Náboje 8x57 J (mauser) mám ve sbírce válečné i předválečné ale tento náboj se od nich částečně odlišuje.Náboj jsem hledal v knize Náboje do ručních palných zbraní ale se žádným se mi přímo neshodoval.Ale je možné že se mýlím protože náboj FN39 se kterým jsem si taktéž nevěděl poradit se nakonec ukázal jako 7.65x53 Argentinský.Děkuji

Pane Nacič, ještě bych být Vámi vzal v potaz náboj 8x57 J Mauser jak radí ing Franzen. Mezi výrobky různých výrobců v různých dobách mohla být interindividuální variailita tvarů a rozměrů nábojnic dost velká. V nábojové komoře se to srovnalo. Ing Franzen je starý sběratel se zkušenostmi a intuicí. Já bych mu věřil. Přikládám Vám příslušnou stránku z ND náboje k porovnání. Tam to vychází názorněji než v knihách. PN.

Dobrý den přikládám další foto k porovnání.Vlevo náboj RWS 8x57JS,uprostřed GR 1903,vpravo PS 8x56 Mannlicher Schoenauer.

Máte pravdu, to jsou zásadní diference. Počkáme si na experty. PN.

Velmi pěkný náboj. Pravděpodobně se jedná o vojenský experiment, označovaný u Rotha
č. 270 - 8x55,8 pro vojenskou pušku. Tento náboj je velmi vzácný je o něm známo velmi málo informací a nemám v tuto chvíli ani všechny jeho přesné rozměry. Doplnění snad později.

Môj osobný názor je , že sa jedná o nábojnicu náboja 7x57 Mauser , rekalibrovanú pre príslušnú 8mm strelu.Mám náboj s identickým značením , pochádzajúci z V. Británie , priamo z krabičky označenej .275 H.V. Rigby - britská výkonnejšia verzia náboja 7 x 57 Mauser. Úplne presné identifikovanie by bolo porovnaním obdobného náboja z iného zdroja , u ktorého je jeho história ako - tak známa a zmapovaná.S odstupom času a nedostatku informácií už bolo veľa nábojov mylne identifikovaných , ako rôzne vojenské , ... experimenty.Ale niekedy sa pošťastí objaviť zaujímavý kúsok...
Pozn. : Nábojnice rôznych nábojov v minulosti ( ale aj v súčasnosti) vychádzali z jedného základu , takže
rozmery v oblasti dna nábojnice sú identické a lišia sa celkovou dĺžkou a rozmermi v oblasti krčku
a dosadacieho kužeľa.