Přihlášení

Jste zde

Identifikace asi 7,62x54r

Dobrý den, moc prosím o pomoc s přesnější identifikací střely s nábojnicí. Myslím, že jde o 7,62x54r. Nábojnice i projektil jsou odděleny, jsou magnetické, prach i zápalka jsou pryč. U dna nábojnice je vidět červená barva zatření, na projetilu taktéž. Na dně nábojnice vyraženo číslo 60 a 80. Je bezpečné z něj udělat třeba klíčenku? Dá se zjistit původ a typ?

Díky za pomoc :)

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den. Určila jste náboj zcela správně. Náboj byl vyroben Rusku ve Frunze v roce 1980. Podle značení je uvnitř střely jen železné jádro. Vyrobit klíčenku bude zcela bezpečné. Kamarádka z těchto nábojů vyráběla propisky. Jen byl problém provrtat střelu, protože i když se nejedná o průbojný náboj, jádro střely je dost tvrdé.

Děkuji moc :).

Jen pro upřesnění: do roku 1941 používala kód 60 továrna v Lugansku ( Ukrajina) následně Frunze neboli dnes Biškek v Kyrgysztánu. Takže vyrobeno v SSSR

Já jsem klíčenky dělal jinak, bez vnějšího poškození (vrtání). Vybral jsm si střelu jen s olověným jádrem. Ohřál jsem ji nad sporákem a vylil olovo. Pak jsem do dna naletoval drátěné očko k zavěšení.