Přihlášení

Jste zde

Identifikace náboje P 16 39?

Dobrý den, pomůže mi prosím někdo s identifikací tohoto náboje?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

7,92 x 57
A. Polte Armaturen- und Maschinenfabrik A.-G. - Magdeburg-Sudenburg - Německo
Rok výroby 1939

Vážený pane, pokud použijete logiku, tak také použijete šupléru (posuvné měřítko) a dotaz na náboj doplníte o jeho rozměry. Už je unavující neustále se dožadovat rozměrů potřebných k identifikaci. Některý z expertů Vám zřejmě díky své nekonečné trpělivosti odpoví i v tomto případě. Pokud na náboji změříte alespoň čtyři základní rozměry, tj. P1, R1, L3, G1, tak jej nepochybně najdete v databázi.

P -  Polte Armaturen- und Maschinenfabrik A.-G. - Werk Magdeburg-Sudenburg - Německo, IVa1 - římské číslo označuje ocelárnu, následující malé písmeno označuje firmu která provedla plátování  ocelové nábojnice mědí, na konci je arabské číslo označující složení oceli nb., 16 - číslo šarže (výrobní série), 39 - rok výroby.

Příklad značení : 

https://patronen.su/index.php?PHPSESSID=o5v3nkpjpg784etp1k1lq4rdq2&actio...

Dobrý den, všem moc děkuji. S militáriemi nemám žádné zkušenosti. Děkuji i panu Tomsovi za poučení. Předpokládám, že těmito náboji se střílelo pouze z německých zbraní. Plus asi nějaká česká puška vz 24.

Vzhledem k tomu že němci ukořistili zbraně z celé evropy tak se těmito náboji střílelo ze všech zbraní dané ráže.....................Čs. pušky a kulomety, Rumunské, Maďarské, Polské, Jugoslávské a jiné.

Pro zajímavost: Tuhle ráži používali i Britové v licenčních kulometech BESA (Československý kulomet vz. 37), protože v časové tísni již nebylo možné kulomet přerážovat na náboj 303 Brit. Během války jich Britové vyrobili, většinou pro svá obrněná vozidla, mezi 55-60000 ks. To je skutečnost, která vypovídá o kvalitách zmíněného kulometu.
Zdroj ing Fencl "Kulomety Zbrojovky Brno"