Přihlášení

Jste zde

PN-50

Další dotaz se týká nábojek 7,62mm pro PN-50
Sehnal jsem originál krabičku s 80ti kusy nábojů s přelepkou viz foto-ze které vyplývá že výrobce je S&B. Po otevření jsou ve vniř však náboje Sovětské produkce z roku BARNAUL 1953-ocelová pomosazená nábojnice-bílé zalakování.
Je to běžné provedení? ČSSR krabička-ruské nábojnice? Zatím jsem se setkal jen z českými mosaznými nebo Fe-lak.
A co je to ten přístroj PN-50? Nic se mi v postatě nepodařilo zjistit, snad kromě toho, že se jedná o jakýsi svorkovač technických lan. Kdo ho využíval? Jaký prach je v nábojkách a jak se odlišuje od klasického cvičného provedení náboje zavedeného u armády? Budu rád za jakékoliv info nebo odkaz.
Díky L.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím, Co se týká přenosného spojovacího přístroje PN 50 tak jsem jej jako dítě viděl v akci. Montéři s ním spojovali dráty vysokého napětí. Nepoužívali tehdy náboje uzavřené do hvězdice ale používali náboje ruské výroby (188) ucpané papírovou ucpávkou. 
ROST

PN-50 je expanzní přístoj (Přístroj Nastřelovací 50) u něhož bylo možno měnit pracocbí číst (čelisti) podle potřeby a rozněrů lisované součástky. V naprosté většině případů se používal k nalisování hliníkových ok - koncovek na konce lan (zejména na dráze a stožárech vysokého napětí). Na první pohled přístroj připomína uříznutou pušku se závěrem Remington. Na extrémně krátké hlavni je bajonet pro upevnění různých pracovních částí.
Výskyt sovětských nábojek pro PN-50 v produkci S+B není ničím neobvyklým, patrně se dovážely ze SSSR. Nábojek pro PN-50 zse nebyla toaková spotřeba a u soudruhů na východě byl tento přístroj mnohem rozšířenější. Pozor !! nepoužívejte je jako cvičné - opakovačka Mosin sice zvýšenou navážku unese, samonabíjecí zbraně (SVT-40) však spolehlivě zničíte.

za překlepy se omlouvám - zlobí mě klávesnice

 

Dobrý den,
od doby, kdy jste vložil dotaz na nábojky a samotný expanzní přístroj PN 50, jsem se snažil sehnat nějaké informace.

Napsal jsem několik emailů a ptal se několika lidí, u kterých jsem přepokládal, že by o tom mohli něco vědět (zaměstnance energetiky atd.).  Vše ale marně a v některých případech si mysleli, že si z nich dělám blázny. Nakonec mi pan Ing. Vladislav Badalík zaslal skeny z knihy „SPECIÁLNÍ TECHNIKA“ 2. díl.
Zde, je mimo jiné uveden již zmiňovaný expanzní spojovací přístroj PN 50 pro spojování vodičů a ocelových lan. Na přiložené fotografii je patrné použití části zbraně z vojenské opakovačky Mosin Nagant. Tento velice účinný expanzní přístroj váží neuvěřitelných 34 kg a dá se s ním spojovat hliníkové nebo železohliníkové lana a vodiče do Ø 37 mm. Maximální Ø spojovací trubky je 64 mm. Nábojky 7,62x54R se plnily různými navážkami prachu pro daný výkonový stupeň, podle objednávky zákazníka. Dále shromažďuji informace a věřím, že se mi podaří si tento přístroj nafotit nebo alespoň sehnat kvalitnější fotografie. 

Torzo tohoto spojovacího přístroje PN 50 se dle mého názoru nyní nabízí na Aukru :

https://aukro.cz/torzo-nalez-mosin-neco-7019791653

 

přiznám s že tuto podobu přístroje PN-50 jsem ještě neviděl, v týdnu vyfotím ten "můj" a pošlu. Ovšem v knize "Speciální technika" chyby nejsou (je to publikace z doby kdy ještě byla běžná před tiskem korektura odborníky)a tak se spíše přikloním k vlastní omylnosti (i když nerad :) )

Áno, je to presne ono. Len bez tej lisovacej časti.