Přihlášení

Náboj .38 SPL ostatní a jeho varianty

Synonyma

 • .38SPL
 • GR 682, 933, 974
 • 38 S & W Speciál
 • 33 S & W Speciál Revolver
 • 38 Speciál S & W
 • Zobrazit vše
 • 9X29,5 mm Revolver
 • S & W Cal. 38 Speciál
 • 38 Speciál Fiat Point
 • 38 Speciál Match
 • 38 Speciál W. C.
 • 38 Wadcutter
 • 38 Smith & Wesson Speciál Target
 • 38 Speciál Match
 • 38 Speciál W. C.
 • 38 Wadcutter
 • 38 Smith & Wesson Speciál Target

Stručně o historii náboje .38 SPL ostatní

.38 Speciál obecně

Náboj, který historicky vznikl z náboje 38 Smith & Wesson Speciál a 38 Colt Speciál. Normalizačním sloučením těchto dvou nábojů vznikl v rámci norem SAAMI i C.I.P. jediný náboj - 38 Speciál. SAAMI pro nčj uvádí střely o hmotnostech 7,04 g, 8,00 g, 10,11 g a 12,80 g. C.l.P. jeho výkon omezuje jen maximálním tlakem. Další podrobnosti viz náboje 38 S & W Spccial a 38Colt Speciál.

 

.38 Special P+

Americký náboj pro sportovní a obranné účely, který je laborován na vyšší výkon než má standardní náboj a překračuje tedy maximální tlak normálního spotřebního náboje. Nábojje v současné době vyráběn jen v USA a v Izraeli. Pro střelbu s tímto nábojem smí být použita jen zbraň označená pro použití tohoto náboje.

.38 Special Wad Cutter

Náboj, jehož nábojnice přesně odpovídá nábojnici náboje 38 Speciál, opatřeny terčovou střelou s prosekávací hranou wadcutter. Je určen pro terčovou střelbu z revolveru. Protože
Pmax tohoto náboje je podle mezinárodní normalizace nižší než u náboje 38 Speciál, je nutné jej pokládat za zvláštní náboj.

 

.38 S&W Special Target

Náboj je v podstatě nábojem 38 Speciál, určeným pro levnou cvičnou střelbu. Je vyráběn ve dvou provedeních.První konstrukční provedení je možné po výstřelu znovu přebít (nábojnice a střela tvoří dvě součásti). Druhé provedení je jedno-výstřelové, nábojnice i střela tvoří jeden celek se zeslabeným místem. Při výstřelu se v místě zeslabení odtrhne střela. Nábojnice a střela jsou z plastu. Nábojnice může mít kovem vyztužené dno.

 

.38 Colt Special

Těsně po přelomu století opatřovala americká firma Colt své revolvery v ráži .38" komorami pro náboj 38 Long Colt. Nemohla však přehlédnout výkonnější náboj konkurenční firmy, a proto některé revolvery (New Army, New Navy, Marině Corps aj.) začala vyrábět s komorami pro konkurenční náboj 38 Smith & Wesson Speciál. S touto skutečností se však Colt obtížně smiřoval, a proto v roce 1909 zavedl vlastní náboj 38 Colt Speciál, se stejnými rozměry jako 38 Smith & Wesson Speciál, pouze po vzoru 32 a 38 Colt N. P. s plochou špičkou střely. Pod tímto jménem se náboj objevoval v katalozích krátce po 2. světové válce,nyní je však společně s nábojem 38 S & W Speciál normalizován jako náboj 38 Speciál.

 

.38 Smith & Wesson Special

Na základě neúspěchu náboje 38 Long Colt ve službách U. S. armády, D. B. Wesson zkonstruoval v roce 1899 náboj 38 Smith & Wesson Speciál, který se snažil prosadit do armády jako služební. Nový náboj měl větší prachovou náplň i větší hmotnost střely. Přesto jej armáda nezavedla. Proto jej v roce 1902 firma S & W použila jako komerční náboj pro svůj nový revolver „Military and Police". V průběhu následujících let se tento náboj stal v USA nejrozšířenějším policejním a sportovním revolverovým nábojem a jeho používání se rozšířilo do celého světa. Nyní je tento náboj normalizován v C.I.P. i SAAMI jako náboj38 Speciál.Náboj Smith & Wesson Speciál byl dodáván ve velmi pestré paletě provedení. Byl postupně plněn černým, polodýmným a bezdýmným prachem. Byly používány střely různých konstrukcí a materiálů o hmotnostech od 4,10 do 12,96 g. Počáteční rychlost se pohybovala od 220 do 418 m/s

 

Zdroj: NÁBOJE do ručních palných zbraní

Autor: Jindřich Hýkel / Václav Malimánek

Rozměry

Obecné rozměry

CIP standard

Varianty náboje .38 SPL ostatní

ID Profil Dno Dno ČB Rok Výrobce
7047
5373 MEGALINE Srl - Correggio Itálie
4856 SB - Fabrica Nacional de Palencia
4845 PMP Pretoria Metal Pressings - Pretoria - JAR
3352 IVI - Industrie Valcartier Incorporee - Valcartier - Quebec - Kanada
3351 IVI - Industrie Valcartier Incorporee - Valcartier - Quebec - Kanada
3336 IVI - Industrie Valcartier Incorporee - Valcartier - Quebec - Kanada
2763 Aguila Industrias Technos Mexiko

Jako ověřený uživatel můžete zobrazit všechny varianty náboje s podrobnými údaji.