Přihlášení

Jste zde

7,62x25 pistole/samopal

Mezi lidmi existuje představa, že náboj 7,62x25 se vyráběl v odlišně výkonných verzích pro pistoli a pro samopal. Mám o tom pochybnosti, ale rád bych měl jasno. Víte o tom prosím něco?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Náboj 7,62x25 Tokarev je výkonovo najsilnejší a aj najmladší oproti svojim rozmerovo blízkym predchodcom Borchardt, Mannlicher a Mauser. Nie sú mi známe významné výkonnostné rozdiely medzi bežnými nábojmi určenými pre pištole, alebo samopaly - okrem nejakých vyslovene špeciálnych laborácií. Bežne sa rozlišovalo iba odporúčané použitie mosadzných nábojníc pre streľbu z pištolí a železných - lakovaných nábojníc zo samopalov. Aby bola zachovaná zaručená funkčnosť oboch systémov aj pri zámene takýchto nábojov, výkony oboch vyhotovení museli byť identické.  Boris LIZOŇ

Ako uvádza vyššie p.Lizoň, parametre u všetkých výrobných verzii boli kvôli správnej funkčnosti (a samozrejme aj balistike) sú rovnaké.
Nech to boli nábojnice mosadzné/oceľové a strely s oceľovým/oloveným jadrom, všetky sa vždy označovali rovnako "7,62 Pi" , prípadne ako "7,62mm pistolové". S žiadnym iným značením, resp. s označením pre samopaly som sa nikde nestretol.
Mimo tému- pokiaľ sa pamätám, naposledy sa delili iba náboje 7,92mm cvičné s drevenými strelami- a to zvlášť pre pušky a zvlášť pre kulomety.

Zajímavé je, že existují náboje s několika různými navážkami prachu zřejmě podle druhu prachu a střely......navážka  0,55g, 0,62g, 0,64g, 0,65g.

Školní náboje byly odlišeny zvlášť pro pistole a samopaly, cvičné bez střely byly určeny pouze pro samopaly.

https://imgway.cz/s/4K8q

 

S tými školnými je to kvôli tomu, že použitie starších (s jamkou na zápalke) u Pi vz.52 spôsobovalo lámanie zápalníka, nakoľko nemal oporu, rovnaký problém nastával aj pri cvakaní naprázdno. Preto bol vyvinutý náboj s pryžovou vložkou v zápalke. Nechápem ale tie cvičné, nakoľko existovala aj cvičná varianta Pi vz.52 a s týmito nábojmi funguje bez problémov, pokiaľ viem u niektorých zložiek vlastne dodnes (výcvik psov).

Zdravím potvrzuji a doplňuji informaci pana Vinzenze plus přebal VÚ.

Rozličná navážka je kvôli rozdielnemu výkonu jednotlivých sérii prachu...

Toto sa zrejme aj tu už preberalo v minulosti...a opakuje sa to stale dokola...Prach sa vyrabal v určitých možstvach a rokoch a nikdy nevyrobili uplne rovnaký s rovnakými vlastnostami...Takže ked potrebovali mam dane parametre,museli určit spravnu navažku toho ktoreho prachu...preto je tam navažka raz 0,62 inokedy 0,63 alebo aj 0,55g...Tieto naboje neboli nikdy verabane zvlašt pre pištola a zvlašt pre pušky...a je jedno či mali železne alebo mosadzne nabojnice alebo strelu zo železným jadrom alebo oloveným...

spravne malo bit:..Tieto naboje neboli nikdy vyrabane zvlašt pre pištole a zvlašt pre samopaly..

Vážení pánové, moc moc Vám děkuji za cenné informace.