Přihlášení

Jste zde

Zajímavě značený náboj 8x50R Mannlicher

Prosím o určení výrobce náboje s označením "a" na 12h, na ostatních pozicích jsou hvězdičky. Náboj může být na fotu také vzhůru nohama a pak by to mohlo být setřené či nedoražené "P" na 6h.

https://www.lovecpokladu.cz/findings/tree/0300/300381/003.jpg?1664656038

 

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

možná Selier Belot Československo pro Italské koloniální vojsko 1935

Najpravdepodobnejším výrobcom bude asi Hirtenberger Patronen Zundhütchen und Metallwarenfabrik, v  rakúskom Hirtenbergu. Tiež by prichádzala do úvahy nemecká firma  Polte v Magdeburgu, ale Rakúsko je vhodnejším kandidátom. Zastávam názor, že sa jednalo o exportné značenie. Boris LIZOŇ

Děkuji za odpověď, jde o nález ze starého cvičiště v okolí Jindřichova Hradce. Velmi zajímavý mi připadá poměrně pestrý mix výrobců z dvacátých let minulého století. ................... Že by naše armáda takto nakupovala kde se dalo ???

Je otázne, či tie náboje aj boli naozaj niekde v zemi 100 rokov. Ich stav tomu akosi nenapovedá, sú podstatne zachovalejšie. Tu by bolo dôležité vedieť, aké bolo miesto nálezu - budova, ruiny, otvorený terén... Tiež aj hĺbka nálezu, ktorá by mala zodpovedať 20-tym rokom minulého storočia a pod. Predpokladám, že sa na miesto nálezu dostali v podstatne neskoršom období, možno aj z iného dôvodu, ako bol výcvik ČS vojska. Ale kľudne sa môže, mýliť. V živote je plno vecí, ktoré sa asi nikdy nedozvieme! :-)))  Boris LIZOŇ 

Já jsem u nálezu nebyl, ale nálezce napsal toto :

"Nalezeno na starém execíráku na ploše cca deset metrů čtverečních v hloubce cca.10 cm. Mě zaujalo to značení, hlava mi nebere že pomalu každá má jiné značení."

Patronen-Fabriek, Dordrecht (Hirtenberger) Nizozemská pobočka

https://forum.cartridgecollectors.org/t/manlichers-hs-polte-armaturen-or...

Na tomto fóru řeší stejný problém se značením a vypadá to že se jednoznačného určení také nedobrali..... :-)