Přihlášení

Jste zde

značkovací náboj pro Kobylku 26,7mm

Dobrý den,
při vývoji projektu Kobylka, který vyústil v zavedení RPG-75, byla uvažována výcviková pomůcka používající značkovací náboj 26,7 mm (nejde o překlep skutečně 26,7mm) založený na nábojnici signálního náboje se střelou stabilizovanou náběžnou hranou velmi podobnou "ostré" střele 68Pr.
Mohl by někdo z kolegů sběratelů prosím poskytnout fotku tohoto náboje?

Díky, hezký den, Bob.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Možno sa mýlim, ale môžem poprosiť o zdroj tejto informácie? Nejak mi to totiž nesedí, pretože pri vývoji tento granát nebol stabilizovaný nábežnou hranou, ale stabilizátorom. Následne bol stabilizátor odstránený a využila sa stabilizácia nábežnou hranou. A v rámci ďalšieho vývoja (už po zavedení) bola pridaná ešte jedna hrana (v zadnej časti).
Jediný mne známy "značkovací" náboj (ale ráže 26,5mm) s nábežnou hranou, ale aj stabilizátorom, tak mi pripadá do úvahy iba granát do granátometu VG-70 (pre Sa vz.58). Tam na značkovanie zásahu pri cvičnej streľbe slúžila farba v gumovej makete zapaľovača.A potom ešte náhradná celohliníková verzia, bez farby.
A navyše tak nejak streľba nábojom takejto ráže pre nejakú priamu streľbu by bola tak maximálne do 100metrov. A to ešte neberiem do úvahy spätný ráz, či nejaké zložitejšie riešenie na jeho odstránenie, kvôli podobe s ostrou streľbou.
Použite náboja 7,62-Zm75 umožňuje streľbu aj na tých 300m aj bez spätného rázu, a je hlavne nepochybne lacnejšie...

Dobrý den pane Burdo,
zdroj informace je "Konečný projekt OSOBNÍ PROTITANKOVÁ ZBRAŃ úkol Kobylka" zpracovaný výzkumným a vývojovým ústavem ZVS Brno datovaný 31.3.1970.
Obsahuje výkres střely i náboje datované 6.3.70 a 5.3.70. V úvodu je zmiňován požadavek na vývoj značkovacích nábojů šesti různých barev.
Máte zcela pravdu, že konečné řešení se zaměřovacím nábojem dává víc smysl.
Co se ostré střely v dokumentu týká je stabilizace řešena náběžnou hranou. Odůvodněno je to nižší hmotností střely. TTP požadovaly komplet o hmotnosti 2,5 kg tak se patrně šetřilo kde to šlo.
Stabilizace plochami měla být údajně řešena také na konci projektu v 80-tých letech, změna však nebyla zavedena do výroby.
Chtěl bych napsat krátký článek do Vašeho skvělého časopisu, tak sonduji, zda někdo nemá skutečný náboj. Testy různých variant probíhaly na konci roku 1969. Možná někde něco zůstalo :-)

Překlep, požadovaná hmotnost kompletu byla 2,8 kg. Pro zajímavost zavedená RPG-75 má 3,2 kg.

Ďakujem za informácie, predpokladám že Vami uvedená dokumentácia asi nieje bežne a verejne dostupná. Každopádne ucelené informácie či rozsiahlejší článok k vývoji tejto zaujímavej zbrani tak nejak v prístupnej literatúre chýba.

Dobrý den, podařilo se mi spáchat sken výkresu náboje. Pro lepší hledání přikládám.