Přihlášení

Jste zde

Náboj 30x211 délky 305 mm

Dobrý den,
ve sbírkách se poměrně často objevuje náboj 30x211 s celkovou délkou 305 mm.
Na těchto stránkách je v katalogu pod číslem 17330 jako zkušební a 4089 Tormentační / Hi presure - Barrel wear testing cartridge/Proof. I v knize pana Anderhuba je, podle mě mylně, označen jako Laubeschussgranate.
Mám za to, že jde o náboj ze zkoušek z počátku 80-tých let.
Mohu požádat o Váš názor či určení.
Děkuji.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Bobe, zavolej mi 773 14 14 21...Petr Vobořil

Zdravím kolego,
Taky mi vrtá hlavou a přikláním se k tomu, že jde o vývojovou záležitost, datoval bych to trochu dříve. Všechny nekutilské exempláře, co jsem měl možnost vidět, byly osazeny elektrickým zápalkovým šroubem - nikoliv mechanickým Z1. Střely byly buď jen fosfátované nebo se šedým lakem stejného odstínu, jako u Nh. Kromě sbírek u kolegů jsem se se střelami (všechny neprošlé hlavní) náhodně potkal na trhacích jamách ve VVP Hradiště a vsetínské zbrojovky, když se nám při kontrole po ničení objevily na jámě jako nechtěné "překvápko" z minulosti. Neviděl jsem zatím žádný exemplář střely, která by prošla hlavní.
O.

Prohlédl jsem svůj exemplář a na střele je vyraženo pouze číslo 60, nábojnice je z roku 1959. Zápalkový šroub bohužel schází.

exemplář, který mám k dispozici (jiný než na fotce) má střelu i maketu zapalovače šedé, bez ražených čísel. Dnová ražba pouze Z na 12 hod. a elektrický šroub.