Přihlášení

Jste zde

.950JDJ

Existuje už foto tohoto náboje nebo stále jen výkres?Zatím nemám staženou NDN 1.6.Tak se nemohu podívat.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Musíte si ji objednat. Jako vlastník verze 1.5 platíte pouze ugrade Kč 200 Kč. Ale tento náboj v ní není a já jej doposud neznám. PN.

Nový super náboj - .950 JDJ.

Vít Krčma

V USA byl opět vyvinutý nový náboj, který symbolizuje jejich snahu za dosažením stále větších výkonů.
Jeho autorem je známý americký lovec a konstruktér zbraní a nábojů J.D.Jones, který je velmi plodný co se týče konstrukce nových nábojů a to v celé jejich široké výkonové škále. Jeho nový náboj je založený na nábojnici 20 mm Vulcan. Nábojnice je zkrácena a upravena pro střelu o průměru 24.2 mm. Mosazná střela o hmotnosti 15.9 g dosahuje rychlosti 680 m/s a úsťové energie dosahuje neuvěřitelných 35 000 J . Originální laborace s olověnou střelou o hmotnosti 23.3 g s úsťovou rychlostí 550 m/s se užívá méně, neboť takto silný náboj velmi silně znečisťuje vývrt hlavně. Jeho důkladné vyčistění zabere velmi mnoho času, což vede k omezování olověných střel u takto (a podobných) silných nábojů.
V r. 2002 byly vyrobeny jen tři z těchto .95 kalibrových pušek. A ani v následujících letech není jejich produkce nijak velká. Tyto jednoranné zbraně váží 22.7 kg. Pravděpodobně lze konstatovat, že se jedná o největší (min. Průměr střely) náboj který je vystřelován puškou z ramene na světě. Přes svou velkou sílu je schopen dosahovat na 100 m rozptylu ze tří ran 6.5 mm. Tato střelná zbraň a náboj je i při svém ohromujícím výkonu neuvěřitelně přesná. Aby bylo vůbec možné z takovéto extrémně výkonné zbraně střílet, tak je vybavena výkonnou úsťovou brzdou o hmotnosti mnoha kilogramů. Zbraně i náboje pravděpodobně zůstanou pouze v kategorii „pro milovníky silné rány“, ale jejich nějaké větší rozšíření zřejmě nelze předpokládat. Na Nákresu jsou rozměry v mm.

Nekvalitní foto

Pane Krčma, nesedí Vám tam energie. Pořád ji počítám cca o řád nižší. A za druhé Vulcan nemá tak velký okraj. Nemá být průměr 29.5 namísto 39.5? PN.

Tak už jsme se domluvili. Hmotnost střel je o řád vyšší, tj 159 a 233 g, a potom všechno vychází. PN.

kde sa to da sehnat ?