Přihlášení

Jste zde

Werndl-výrobce-SK a"korunka"

Zdravím všechny,
získal jsem náboje 11,15x58R Werndl z roku 1883a84.Mé informace nejsou dostatečné a chci se poradit.Náboje mají Ms nbc,"Mauserovo"dno,rozděleno diagonálně.Střela olovo s papírem.
V knize p.Hýhela a Malimánka se uvádí SK jako Séraf.Keller-Vídeň.Jsou nějaké další informace o tomto výrobci?
Druhý náboj je shodný,značen na 6 h "korunkou"
Korunku uvádí autoři jako Švédsko a Dánsko na 12 hod.Tato je však jiná a na 6 h.
Značil ještě někdo v R-U monarchii takto výrobky?
Mají kolegové foto?
Děkuji všem.P.D.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jelikož náboj a ani razidlo nejsou vyfoceny tak nezbývá než předpokládat, že náboj pochází z produkce Fy. Keller. Firma Keller byla v osmdesátých letech 19. století výrobcem náboje 11,15 mm pro pušku Werndl. Dodávky pro armádu označovala iniciála SK na šesté hodině a na 12 hodině bylo označení měsíce provedeno římskou číslicí. Zatím jsem ještě neviděl označení SK a korunka z rakouské armádní dodávky, ale možné to může být – např. zvláštní dodávka a pod. Možná někdo bude vědět více. Ale nyní stručně k historii fy. Keller.
Firma Keller je předchůdcem dnešní známé rakouské společnosti Hirtenberger Patronenfabrik v městě Hirtenberg, kde ostatně sídlí od svého založení. Firma byla založena Serafine Kellerem (1823-82) v r. 1859 a od r. 1861 se tento podnik zapojil do rakouské muniční soustavy. Od r. 1872 začala dodávat armádě nábojnice (stát vojenské náboje laboroval sám) a zanedlouho plně laborované náboje pro civilní trh. Po úmrtí Serafina Kellera přešla jeho továrna rovným dílem na jeho čtyři syny, za jejich působení firma dále vzkvétala. V r. 1886 dodali pro srbskou armádu 5 milionů puškových nábojů. V roce 1887 dva bratři prodali své podíly Ludwigovi Mendlovy a firma se dále rozvíjela. V souvislosti s touto změnou byla přejmenována na „Keller & Kompanie“ a razidlo bylo změněno na „K&C“ . V r. 1881 byla přeměněna na akciovou společnost a byla přejmenována na „Hirtenberger Patronen-Zunchutchen-und Metallwarenfabrik Actiengesellschaft, vormals Keller & Co.“ a razidlo „K&C“ bylo doplněno o písmeno H (Hirtenberg). Za nedlouhou dobu bylo užíváno již jen písmeno „H“ a firma byla nadále známá již jen po názvem Hirtenberg.

Došlo předtím trochu k omylu,náboje jsou dva.
Budu se snažit dodat fotky co nejdříve.
Do které doby fungovala fy.Hirtenberg?Viděl jsem v síti nabídku 7 Lefoš za 130,-kč.Nevím do které doby jej mám zařadit.Tipuji do 2.sv.války.

Doplňující foto.

Foto II.

Podle mě se nejedná o korunku nýbrš o RU orlici.Z fotografije je to špatně patrné,ale už jsem se s tím setkal.Sám vlastním několik exemplářů s orlicí.

Značka je opravdu špatně vidět i ve skutečnosti,tedy jedná-li se o orlici,kdo je výrobce?Nějaká státní munička?Jelikož mám pouze knihu od p.Hýkel-Malimánek,buď jsem špatně hledal nebo tam tato značka není.

Tak k tomu výrobci píší tohle "AZF- Artilleriezeugsfabrik, arsenal de Viena. (Munitionsfabrik Wöllersdorf en marcajes posteriores a 1903). Junio 1881. Logo águila Austro-Húngara."

Ano, je tomu tak, tato špatně čitelná značka symbolizuje Rakousko-Uherského dvojhlavého orla a jedná se o označení R-U výrobců vlastněných státem. Takže v počátečním období se jedná o Arsenal ve Wídni – AZF – Artilleriezeugsfabrik, Arsenal, Wien a to do roku 1902 ( v roce 1884 dodával náboje Werndl pouze v měsíci únor) . Poté byla výroba přesunuta do Wöllersdorfu v blízkosti Wídeňského Nového Města ( Wiener Neustat) nacházejícím se v oblasti jižně od Wídně. Tato továrna nesla označení MF Wdf – K.u.k. Munitionsfabrik Wöllersdorf. Tento druhý uživatel předmětné značky v průběhu doby užíval různé názvy ( např. Wöllersdorfer Werke a další).