Přihlášení

Jste zde

Dodatočné značenie.

Dobrý deň,aký mal zmysel-účel dodatočné značenie na krabičke?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Stretol som sa tiež s týmto dodatočným značením balenia. Neviem nič bližšie o ňom z ofic. zdrojov, ale pokiaľ bolo na balenie pridané v období výroby nábojov v Pov. Bystrici ešte počas ich produkcie do r. 1954, tak to bolo len upresnenie ich použitia aj pre novovyrábané a zavádzané pištole ČZ-50. Ale zdá sa mi to trochu nepochopiteľné, pretože štandardné normalizované náboje sú v zbraniach rovnakého kalibru zameniteľné ak spĺňajú nedzinárodne stanovené  rozmerové a balistické parametre. Nejaké dodatočné označenie je potom asi zavádzajúce. Je to asi také zbytočné, ako by na balení klincov bolo napísané " aj do smrekového dreva". No tiež by som sa rád dozvedel jeho pravý účel. Boris LIZOŇ

 

Ďakujem za odpoveď,presne tak sú to normalizované náboje 7,65 Br a tak isto aj ČZ-50 má mormalizovaný kaliber. Náboje sú z roku 1951.

V té době se do různých "funkcí" dostávaly kádry dle správného třídního původu a přesvědčení bez ohledu na kvalifikaci, zřejmě bylo důležité upozorňovat i na triviální věci. Osobně jsem viděl ve staré vojenské kuchyni nápis " Vařečku nevaříme ! Vařečkou mícháme ! "