Přihlášení

Jste zde

Snad WW1 nebo WW2

Tento náboj jsem dostal ve schránce s 4 Mausery, ale ty měly přední ogivál špičatý. Tak bych prosil odborníky o určení, slyšel jsem názor, že je z WW1. Má označení 11, S, S, 14 , údaje nejsou odděleny drážkou, náboj je přibližně stejně dlouhý jako klas. Mauser, předem dík

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jedná se o náboj Maser Mod. 88 . Synonyma : DWM 366, 560, GR 362, M 88/8, Patrone Modell 88/8 mm ohne Rand. Jedná se o původní náboj pro Mauserovku opakovačku a je to první masově vyráběný náboj s drážkou. Střela měla průměr 8,07 mm. Později, když byla zavedena balisticky výhodnější špičatá střela byl její průměr zvětšen na 8,22 z důvodu lepšího vedení střely v hlavni.

Oficiálně byl nahrazen nábojem 8x57 JS (špičatá střela 8.23 mm) 1905. V WWI byl "ad hoc" používán v různých pomocných sborech a ještě mezi oběma WW také v civilním sektoru, konkrétně myslivci. Ve zbraních na náboj 8x57 JS, pokud z nich byl vystřelován, to bylo na újmu přesnosti střelby. A samozřejmě na újmu nízké ranivosti vojenské celoplášťové střely a z toho plynoucído deficitu etické potřeby rychlého a humánního usmrcení zvěře. Lidoví myslivci to řešili upilováním vršku střely. PN. Viz příslušné stránky z ND náboje které uvádím abych naplnil edukační funkce Infoservisu.

Ten druhý. PN.