Dobrý den, měl bych dotazy dva.
1) Nedohledal jsem dnové značení podle přiložené fotografie (možná jsem to někde přehlídnul)
2) Náboj nemám, ale fotky jsem dostal slušné. Jedná se o náboj s lehkou střelou s červeným proužkem jen na nábojnici.?
Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.
První je https://naboje.org
První je https://naboje.org/node/6822
A druhý https://naboje.org
A druhý https://naboje.org/node/8165
1) https://naboje.org/node
1) https://naboje.org/node/6822 Vojno Technički Zavod Kragujevac
Pánové, každopádně děkuji za
Pánové, každopádně děkuji za identifikaci (nejsem línej, toho Jugoslávce jsem přehlíd), ale špatně jsem se zeptal na ten druhý náboj. Jde mi o ten červený proužek, který je jen na nábojnici. Je to zmetek při lakování spáry na náboji pro tropy, nebo to má nějaký význam?
Doplním. Tady je odkaz na
Doplním. Tady je odkaz na konkrétní typ náboje. https://naboje.org/node/9676
Ten červený lak je pravděpodobně z předešlého nalaborování nábojnice - náboje je přebitý. Ten lak není na střele, ale jen na nábojnici. Červené lakování kolem spáry měly náboje označené Trop. Nábojnice bude mít s největší pravděpodobností rádlování po obvodu. S červeným lakem pouze S.m.K Trop a jeho varianty. Náboje I.S. se nikdy v tomto provedení nevyráběly. J
Pane Shorný, to by celkem
Pane Shorný, to by celkem logicky vysvětlovalo onen červený proužek, ale. Vojenské náboje se běžně přebíjely, většinou ale po přebití jako cvičné, případně jako školní. Ovšem i akurátní Němci, mohli některé své problémy, obzvlášť koncem války, řešit takto. No nevím. Zajímavé je, že předmětný proužek při zaškrcování nedoznal žádné úhony. Mám foto celého náboje – žádné rádlování.
No ale tento naboj je prave
No ale tento naboj je prave cvičný...čiže opakovane použitie nabojnice prave na cvične učely tomu zodpoveda...
Osobně je mi divné, proč by
Osobně je mi divné, proč by Němci dělali v roce 1938 náboje v provedení pro tropy?
To kedy bol naboj
To kedy bol naboj nalaborovaný by nam povedala krabička...takto vieme len kedy bola vyrobena použita nabojnica...nalaborovaný mohl bit inokedy...
Dovolte prosím poznámku laika
Dovolte prosím poznámku laika k náboji Leichtes Spitzgeschoß - pokud vím, tak Němci přebíjeli vystřelené nábojnice pouze na cvičné střelivo a takto přebité nábojnice označovali rýhováním okolo celé nábojnice v její spodní části (viz obrázek). Z obrázku tazatele není zřejmé, zda tuto značku obsahuje.
Domnívám se dále, pokud by byla nábojnice přebita a osazena ostrou střelou, byla by použita pro cvičící vojsko na střelnici a ne pro ztížené podmínky v tropech. Navíc, a to si myslím, že je nejdůležitější, nábojnice by nesla stopy po výměně zápalky - jistě by postrádala zelenou barvu pro značení lehkého cvičného náboje. Podle mého skromného úsudku byl takto proužek u ústí nábojnice někým doma domalován.
Zajímavá úvaha, jako že by si
Zajímavá úvaha, jako že by si někdo doma namaloval proužek na nábojnici, aby byl náboj atraktivnější? Nebo jiný důvod? Jinak můj poslední příspěvek (z 12.8.) končí takto: Mám foto celého náboje - žádné rádlování.
Ešte je tu jedna možnost ako
Ešte je tu jedna možnost ako sa červený pásik dostal na nabojnicu...Pokial sa počas bojov stalo že sa nepriatel mohol zmocnit vlastných zakopov a po určitej dobe bol nepriatel vytlačený a zakopy znovu obsadene,tak bolo zakazane dalej používat muníciu tam zanechanu...Preto že nepriatel mohol zanechat sabotažne nastrahy vo forme múnície,ktora miesto vystrelu vybuchla a zranila alebo zabila obsluhu zbrane...a samozrejme zničila aj zbran...Tato munícia sa vracala do tila a tam sa nejakým sposobom prerabala.Potom na krabičkach s takto prerobenými nabojni boli štítky s okrem inými udajni mali označenie VOLLWERTIG...Tato munícia sa volala schlachtfeldmunition-alebo tak nejak...už si to presne nepamatam...No a tieto prerobene naboje sa používali už len na výcvik...takže kludne to može bit aj osud tohoto naboja...nabojnica povodne ineho naboja bola použita na naloborovanie strelou LS...
Štítok na takto prerobene
Štítok na takto prerobene krabičke mohol vyzerat nejak takto...Okrem ineho sa na prerobených nabojoch nedavali udaje bežne na štandardne vyrobených,ako kedy a kým bol nalaborovaný atd...
Vážení, rád bych se omluvil
Vážení, rád bych se omluvil za zbrklý komentář. Procházel jsem si seznam výrobních provedení a šarží náboje 7,9, který před lety zpracoval nedávno zesnulý Willem van Eijk. Uvádí zde u výrobních šarží Leichtes Spitzgeschoß P25 1,4 a 5, že mají "roter Hülsenmund" (červené hrdlo nábojnice). Týká se to zřejmě i vyobrazeného náboje s číslem šarže 3. Pouze to konstatuje bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení. Je z toho zřejmé, že proužek byl namalován na okraj hrdla nábojnice již ve výrobním závodě. O účelu se tak můžeme nadále pouze domnívat.