Přihlášení

Jste zde

22.LR stažená na 4,5mm

Zdravím vážení,dostal se mi do rukou tento náboj 22LR stažený na 4,5 mm.Prý je to továrně dělané pro armádu která na tyto náboje měla pro cvičnou střelbu přestavěné vzduchovky vzor 47.
Co vy na to?

Petr Heřman

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Blbost
1) Náboj je vyrobený v období, keď už armáda vzduchovky vz.47 dávno nepoužívala,
2) Sériová dodatočná úprava hotových nábojov ,22 l.r. na 4,5 mm by bola asi dost dobrodružná (že je to dodatočná úprava je vidieť na nábojnici),
3) Iste bolo lacnejšie robiť výcvik z malokalibrovky, čo sa aj robilo, ako prerábať vzduchovky a strelivo,
4) Videl už niekto takto upravenú vzduchovku?
5) Mimo súťaž: Ak by mal niekto na predaj vzduchovku vz. 35 (neprerábanú), tak by som mal záujem.

plně souhlasím s p. Franzenem. V některém z prvních čísel časopisu Společnosti je tento náboj uveden. Jestli se nepletu byla to opravdu domácká úprava odněkud z jižní Moravy, cca z roku 1980. Pro upravenou vzduchovku to určené bylo, ale pro klasickou "zlamovačku". Jediná zajímavost na tomto náboji je celkem kvaitní řemeslné zpracování. Jinak, žádná výhra - problémy s nevhodným stoupáním vývrtu vzduchovky, adrenalinový zážitek při úpravě celých nábojů a následně nedovolené ozbrojování od pana Tr. zákona. Prostě konina ne druhou.

Ve své sbírce mám taky jeden

Děkuji myslel jsem si totéž.

Dobrý den!
Zdá se že tento nápad je staršího data a napadl i někoho v zahraničí. V knize Atlas nábojů do ručních palných zbraní – Náboje s okrajovým zápalem – palcové ráže – str. 76, náboj č. 5, je prakticky totožný náboj uveden pod označením 17 Hi-Standard. Dovolím si citovat autory:
"Náboj firmy High Standard z roku 1950 vznikl z nábojnice 22 Long Rifle. Ráže .17 byla zvolena proto, že je to ráže vzduchovková – cílem bylo zlevnění střelby. Střela je zmenšená střela Winchester „Lubaloy“. Systém se však neosvědčil a výroba se nerozšířila."
Mnou vlastněný exemplář je prakticky totožný s nábojem vyobrazeným v knize, jen má pozvolnější a delší přechodový krček. Pokud někdo objevil nějaké další doplňující info. o tomto náboji, budu za ně vděčen.

Mám ho také můžeme porovnat jestli je totožný