Přihlášení

Jste zde

9 mm ROUS

Zdravím vážení, Kamarád mi ukazoval část náboje kterou vykopal.Bohužel náboj není celý je ho jen spodní část ca 1/3 označení na dně je na 12 hod SBP a na 6 hod. 9mm ROUS
Nikde jsem však nenašel ani zmínku o tomto náboji.Co je to zač a k čemu sloužil?Podotýkám že má jakési zdvojené dno nevím proč.
Za případné odpovědi děkuji.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jedná se o nábojku do jatečního přístroje. Více a fundovaně o tom může informovat p. Malimánek. Ten se již touto nábojkou zabýval a dokonce našel patentový spis pro tento přístroj. A právě druhý typ tohoto přístroje vyžadoval ten dvojitý okraj nábojky.

Zase jsem se poučil. Múže nám někdo ten náboj ukázat? PN.

děkuji to jsem si myslel že to bude jateční ,ale mátlo mě to dvojité dno.

Mám fotky náboje 9mm ROUS-nevím, jestli se jedná jen o nábojku nebo náboj měl původně i střelu?
Ale v náboji je prach fixován průsvitnou krytkou.

Co znamená ROUS? Je to jméno toho jatečního přístroje? Máte někdo prosím nějaké další doplňující informace o této nábojce a jatečním přístroji pro ni. Děkuji!

Náboj je vyfotografován v příloze knihy Dějiny S&Bellot na s.202 s olověnou válcovou střelou.Ale více jistě někdo ze S&B

Díky za odpověď. Tu knihu bohužel nemám, můžete prosím tu fotografii naskenovat a umístit na tyto stránky? Čekal jsem, že se k tomu ještě někdo vyjádří, ale "nikdo se do toho nemá"!

Foto z knihy.

Oprava

Mockrát Vám děkuji p. Dobiáš. Tohle jsem opravdu nečekal, takovou masivní, těžkou, olověnou střelu! Můžete mi prosím to foto přeposlat na moji e-mailovou adresu: mirados@seznam.cz
Děkuji!!!

Takový kacířský dotaz - mělo by se jednat o olověnou střelu? Nebyla třeba zinková?

Nevím,mohla být.

Tak oprava,po prostudování knihy je psáno : jateční náboje se zinkovou střelou r.9;9,6 a 7,8 mm

Snad trochu pomůže výkres nbc. Rous byla mimo jiné firma, která patentovala v roce 1936 jateční přístroj ROUS. lze dohledat na patentovém úřadě. Dvojitý okraj měl údajně zabraňovat nabíjení náboje ROUS do 9mm revolverových nábojových komor.