Přihlášení

Jste zde

Náboj s natlakovaným jádrem

 


Slováci se bojí operovat Libyjce, má v hlavě výbušný náboj

Ve slovenských lázních Piešťany se léčí pacient, kterému hrozí exploze projektilu s natlakovaným jádrem přímo při operaci. Libyjec Mohamed (18) utrpěl zranění v občanské válce a náboj mu uvízl v hlavě.

 Dnes 6:17 - Bratislava

Lékaři už pětkrát zrušili plánovanou operaci v obavách z exploze náboje. Mají strach, že projektil s natlakovaným jádrem může v kombinaci s anestezií přímo na operačním stole explodovat. Mohamed přijel na Slovensko před třemi měsíci. „Před půl rokem mě střelili do hlavy. Utrpěl jsem i další zranění,“ uvedl mladík, který bojoval proti režimu Muammara Kaddáfího.

V lebce má náboj s natlakovaným jádrem, který nevybuchl. „Nemůžu se na nic soustředit, jsem ospalý a nemůžu téměř nic dělat,“ stěžoval si Mohamed.

Operace stojí téměř deset tisíc eur. „Zaplatil jsem zálohu tři tisíc eur, ale nic se neděje. Lékaři se bojí, že střela může vybuchnout,“ dodal Libyjec. Nemocnice tvrdí, že Mohameda musí nejdřív vidět pyrotechnik. „Policejní odborník nám doporučil, abychom s pacientem nemanipulovali vzhledem k bezpečnostním rizikům,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Bždoch.

Pyrotechnik Matúš Kontro tvrdí, že náboj v hlavě by při operaci neměl vybuchnout, ale připouští výjimky.

Teoreticky by to bylo možné, pokud by to byla větší střela,“ dodal. Mohamedovi končí platnost slovenského víza a uvažuje nad operací v Rakousku


 

Dobrý den.

Rád bych Vás touto cestou požádal o informaci o náboji s natlakovaným jádrem .

Přes to že se o novodobé střelivo nezajímám, rád bych

se o tomto náboji dozvěděl více.

Předem děkuji za jakoukoliv informaci.

S pozdravem

Franta.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ahoj Františku,
typoval bych na novináře, který si to přikreslil k zajímavosti podle svého. Není mi jasné, do jaké míry může vědomí člověka ovlivnit výbuch.  Že by anestézie povolila nějaký svěrač :-) .

Ještě je důležité vědět, že tato zpráva byla pravděpodobně podána v cizím jazyce a i dokonalý
lingvista se utne, pokud nezná odborné termíny.  Napadá mě jedině selhaná výbušná střela.