Přihlášení

Jste zde

Ještě k 8 x 56R Mannlicher

Vážení, jsem novým uživatelem tohoto skvělého www a databáze nábojů, proto Vás nejprve všechny srdečně zdravím.
Nyní k mému dotazu. Týká se nábojů 8 x 56R Mannlicher, vyrobených v Maďarsku firmou Állami Hadianyaggyár, de Csepel (Budapest). Tyto náboje (viz obrázky) mají na šesti hodinách číslice 3, 5, 6 (alespoň ty v mé sbírce), kde nevím, co tyto číslice znamenají. V roce 2003 jsem si psal o tomto problému s panem Malimánkem, který mě informoval, že ..“ význam těchto čísel není zcela jasný. Jsou známy vzorky s čísly 2, 3, 4, 5, 6. Ve sběratelských kruzích není jasno co znamenají. Většina znalců se přiklání k možnosti, že to jsou letopočty čtyřicátých let např. 6, že znamená rok výroby 1946 „. Na španělském http://www.municion.org/ je náboj s číslem 4 a je u něj uveden rok 1940. To se mi nezdá, protože dle této logiky by „mé náboje“ pocházely z let 1930, 1950, 1960, což se mi jeví jako málo pravděpodobné mimo jiné i proto, že byly nalezeny spolu s dalšími náboji, které mají na šesti hodinách jasná značení 36, 38, 39, 40 (mosazné nábojnice) 43 ocelová lakovaná nábojnice. Může mi prosím k tomuto problému někdo něco říci ?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den, něco málo jsem o těchto nábojích před nedávnem hledal.
Z neoficiálních zdrojů, jsem se dozvěděl že, ru munička Manfred Weiss AG se po rozpadu Rakouskouherska se přejmenovala na Allami Hadianyaggyar.
Zajímavostí je že v letech 1931 – 1935 Maďaři koupili licenci na výrobu těchto nábojů u rakouské muničky Hirtenberger Patronenfabrik. Signatura byla stejná. Rozdíl byl jen v monogramu AH který byl jen trochu jiný a v tom, že rakouská munička uváděla rok výroby v jednociferných číslech (ve Vašem případě 1933). Maďaři tento náboj označovali jako 8x56R M31 Tak že, Váš náboj dle mého názoru je vyroben rakouskou muničkou Hirtenberger Patronenfabrik v licenci pro Maďarsko roku 1933
Těžko říct jestli číslo 6 znamená rok 1936 ale odborníci v této kategorii snad odpoví více a mé názory potvrdí nebo uvedou na správnou míru.
Předem se omlouvám jestli jsem se zmýlil a rád se s Vámi přiučím.
Tento dotaz mne moc zajímá.
Hezký den
Roman Straka

To by měla být maďarská výroba pro porovnání monogramu

Pane Strako, děkuji za Váš názor a uvidíme, zda se někdo další připojí do diskuse. Ještě přidávám dva obrázky nábojů z mé sbírky. K Vašemu obrázku bych doplnil, že ve své sbírce mám kromě roku 40 ještě ročníky 36, 38, 39 - mosazné nábojnice a 43 ocelová nábojnice lakovaná. Bylo by zajímavé, jestli někdo může zdokumentovat náboje s dvouciferným letopočtem před rokem 1936.

Dobrý den, můžete se mi ozvat pane Vondráček?
roman.straka@email.cz

Dobrý deň,ja mam takúto

http://militiahungarorum.roncskutatas.hu/1920_f_k_pu_i_l_3.html

Zde je značení jedno i dvouciferné od r.31

Náboje 8x56R M31 s číslami 2, 3, 4, 5, 6 miesto obvyklého dvojčíslia roku výroby, boli vyrobené v 30-tych rokoch v rakúskom Hirtenbergu pre maďarskú firmu AH. Majú jemnejšiu razbu a písmeno "A" je v spodnej časti kratšie ako písmeno "H". Boris LIZOŇ