Přihlášení

Jste zde

Náboj 9x22mm a jeho varianty

Synonyma

  • 9x22 mm
  • 9mm PA Knall
  • 9mm PAK
  • 9x22 Knall
  • 9mm P.A. Rubber
  • 9mm Rubber

Stručně o historii náboje 9x22mm

 

Expanzní náboj 9x22 je určen pro akustické (poplašné) a plynové zbraně k sebeobraně.  Vzhledem připomíná náboj 9mm Luger a jeho podobnost, není zcela náhodná. Z komerčního důvodu bylo žádáno o zachování podobnosti s tímto nábojem. Rozměrově jsou ale odlišné a proto je nemožné vsunout náboj 9 mm Luger do zbraně komorované pro náboj 9x22. Vyrábí se v několika provedeních různými výrobci střeliva. Nábojnice je mosazná osazená zápalkou typu Boxer a místo střely je polymerové víčko tvořící ploché uzavření. Toto víčko bývá barevně odlišené podle obsahu a účelu použití.
 
Zelené víčko má náboj neobsahující žádnou náplň a náboj slouží ke zvukovému efektu pro běžné plynové a akustické zbraně. Náboji lze odpalovat různé zábavné pyrotechnické světlice za pomoci nástavce pro plynové zbraně.

Modře zbarvené víčko má náboj obsahující slzotvornou dráždivou látku Cloracetonphenon (CN). Náboje se používají pro sebeobranu a vyvolává pálení očí a slzení.

Červené víčko označuje, náboj s obsahem technického pepře Nonivamid (PV). Používaný pro účely sebeobrany.

Náboj se žlutým víčkem obsahuje nervově paralyzující látku Chlorbenzalmolondinitril (CS)
Tento náboj se používá do plynových zbraní pro sebeobranu. Účinně působí na člověka ale ne na všechny psi a zvířata. Po výstřelu se útočník kácí k zemi, zhruba po deseti minutách vstává a neví co se dělo (krátkodobá ztráta paměti). Výhodou nábojů CS je, že na narkomany užívající některé drogy, pepřové náboje nepůsobí, zatímco CS ano.

Existují další náboje tohoto druhu jako například 9mm P.A. se světelným a akustickým efektem. Náboj neslouží k odpalování pyrotechniky.

V poslední době se objevila  verze náboje 9mm RUBBER (ráže 9x22 P.A.) s pryžovou střelou. Jedná se o neletální střelivo, které je určeno pro střelbu ze speciální zbraně, například CZUB vz. 83 ráže 9 mm P.A. Rubber. Náboj je často používán v zemích, kde je použití „ostrých“ nábojů zakázáno. Střela se vyznačuje vysokým zastavovacím účinkem s rychlou ztrátou energie. Eo= 50 J.

Rozměry

Obecné rozměry

Varianty náboje 9x22mm

ID Profil Dno Dno ČB Rok Výrobce
20228 Giulio Fiocchi SpA Lecco Itálie
17742 Umarex Sportwaffen GmbH Arnsberg Německo
16484 Rheinische Westfalische Sprengstoff A-G Nuremberg Německo
16483 Umarex Sportwaffen GmbH Arnsberg Německo
16482 Diefke Wadie Munition Rhön Německo
16481 Giulio Fiocchi SpA Lecco Itálie
14563 Carl Walther - Umarex Německo
14562 Umarex Pyro Technic Silberhutte Německo

Jako ověřený uživatel můžete zobrazit všechny varianty náboje s podrobnými údaji.