Přihlášení

Jste zde

Cvičný náboj 7,62 vz.59

Dobrý den,mám dotaz ohledně náboje 7,62 cvičný vz.59.Nbc je klasická ocelová fosfátovaná,dnové značení bxn na 12.hod. a rok 65 na šesté.Ústí je složeno do hvězdice.Až potud je mi vše jasné.Hvězdice je ale bíle přelakovaná.Náboje jsou údajně určeny ke vstřelování při stavbě kolejí a při jejich užití v běžných zbraních prý došlo k jejich vážnému poškození.Rád bych věděl,zda k výše uvedenému účelu skutečně slouží(ily) a jaký je jejich výkon,popřípadě druh použitého prachu apod.Děkuji.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den, vzpomínám si, že asi tak před 20ti lety jsem viděl jak dělníci stavějí elektrické stožáry. Dráty elektrického vedení spojovali „trubicí“ze železa a armovali ji speciálním expanzním zařízením. Do zařízení používali náboje 7,62x54 vz.59. Tyto náboje jsem si tehdy posbíral. Divné je že se jednalo o náboje bez střel. Snad jen s ucpávkou a prachovou složí. Možná tak činili z nedostatku slepých průmyslových nábojů a nebo spíše z nadbytku ostrých kulometných nábojů. Jednalo se o ruskou výrobu s číslem 188 a nábojnice byla poměděná.
RS

Je to skutečně nábojka pro palný li (tuším že měl označení PN-90) Nepoužívejte je k "cvičné" střelbě třeba na akcík KVH., nebo si zničíte zbraň (specíálně SVT 40, opakovačky by mohly vydržet o něco déle)). Použitý prach má zcela jiné vlastnosti, než prach používaný do cvičných nábojů