Přihlášení

Jste zde

8mm Mannlicher

Zdravím, ví někdo co je to za střelu a k čemu se používala? Děkuji.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Mělo by se jednat o náboj s zástřelnou střelou (značkovací) M.12.Náboj byl určený k nastřelení nepřímo mířících kulometů. Výstupek na hrotu střely má usnadnit vizuální a hmatové odlišení od náboje s normální střelou.

Je to 8,2mm.

Upřesnění :
Tento 8 mm Mannlicher má skutečně zástřelnou střelu. Informace o této střele (a foto) jsou v uvedené knize na stranách 236 a 237. Označení výrobce je dvojhlavá rakouská orlice (Staatsfabrik v Hirtenbergu).a na 12 hodině je nedokonalé označení římské číslice II.

Názoru o okopírovaní ruskej strely si dovolím oponovať. Na tej iste strane uvedenej knihy, kde je nákres ruskej strely sa nachádza aj nákres a popis rakúskej zástrelnej strely M10, ktorej konštrukcia je od ruskej úplne odlišná. Na druhých dvoch stranách (143,144) je popis zástrelnej strely M12, ktorá je aj predmetom dotazu. V popise je uvedené, že sa jedná o vylepšený M10, kde sa zmeny týkajú len zmien v použitom materiáli a výbežku na konci strely. Je to doplnené aj nákresom strely vyrobeným anglickou tajnou službou a je konštrukčne takmer totožný s nákresom M10, iba mu z nejakého dôvodu chýba výbežok na hrote strely, ktorého jediným účelom je hmatová identifikácia náboja na rozdiel od ruského. Čiže v tomto prípade sa celkom iste nejedná o konštrukčnú krádež.