Přihlášení

Jste zde

Dotaz na výrobce

Dotaz na výrobce ,7,92x57 školní plast

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den,myslím,že u druhého nákresu se jedná o rumunského výrobce Pumitra Voina Societae Anonima v Brašově.Písmeno "D" značí Deutsch,tedy 7,92 německý.Ovšem mohu se mýlit,za případnou opravu od odborníků děkuji.

Zdravím, ten školní plastový vyrobil "Alois Pirkl, Elektrotechnische Fabrik Reichenberg ? PROTEKTORÁT B+M (ten Reichenberg je mi povědomý - netušíte někdo co je to za pohraniční město?). Používal kod "ay" - To písmeno S mě tam ale dost mate - spíše bývá tato signatura dělěna 3x120 stupnů. U písmene E by mělo být ještě malé "x" - tedy "Ex" jako Execier. Jinak ten druhý je opravdu Rumun, snad jen že "D" by měla být těžká střela - podobně označovali střelu i v Polsku "D", "Dz"...

U to ho Rumuna to "D" bude najskor skratka označujuca použity nemecy prach,pretože mam orig.balenie Rumun.nabojov kde je v kolonke prach vyrazene pismeno D-asi z nemeckeho Deutsch. A na koniec to D sa objavuje na Rumunskych nabojoch jak s tažkov tal lahkov aj priebojnov strelov.

Reichenberg=Liberec. PN.

Moc děkuji Bořil

Zdravím, ten 7,62x39 je Irák, snad rok 1974

Nalezené na internetu (wk2ammo):
"The letter "D" indicates what sort of brass was used for the cartridge case. Actually the "D" mark is the code letter for the Romanian word "deseu" [the letter "s" from the middle of the word has a comma under it] which can be translated as "scrap, discarded, waste". The presence of the "D" mark on a Romanian headstamp for 7.92X57 cartridge shows with no doubt that the cartridge case was manufactured from scrap brass."

No a je to proč jsme NDI kdysi spustili. Všichni jsme se poučili. PN.

O tom "D" na rumunskych nabojoch sa na roznych forach už dost dlho diskutuje.Osobne mam na to taky nazor že to určite neznamena použitie odpadovej mosadzi,pretože to D sa objavilo na nabojoch až od roku 1940 do roku 1944.Vojnova produkcia nabojov rumunska bola určite obrovska,a pokrit ju z odpadovej mosadzi je asi nerealne.Keby maly problem s mosadzov asi by to riešily zavedením vyroby železnych nabojníc.Ešte by to mohlo skor znamenat použitie nekvalitnejšej mosadzi 67/33,ale ja nemam možnost urobit rozbor nabojníc.