Přihlášení

Jste zde

raritnost

Dobry vecer mam jednu otazku pre panov zberatelov a to chcel by som vediet nieco viac o nabojoh 7.92x57 hlavne zberatelske vzacnosti a ak by niekto mal prehlad o pocte druhov. Hlavne krajin ceskoslovenska,nemecka-rakuska ,polska madarska ,ruska a to do roku 1945. dakujem

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Prvotním kritériem pro stanovení ceny náboje je množství zachovaných kusů anebo když zahneme také moderní, živé náboje tak jeho všeobecná dostupnost.

Ovšem cenu ovlivňuje mnoho dalších hledisek. Může to být vztah náboje k nějaké konkrétní historické události nebo k nějaké „slavné“ osobnosti. Dále to může být jeho nějaká exklusivita - např. proprietární ráže a wildcaty. Dalším vlivem zvyšujícím cenu náboje je jeho „tajemnost“ – např. vojenské experimentální náboje. Cenu náboje v některých časových obdobích také zvyšuje momentální zájem o něj – např. po vydání nějaké knihy o nějakém konkrétním náboji a nebo skupině nábojů se všeobecně zvyšuje zájem o tento materiál a ceny rostou. Samozřejmě cenu konkrétního náboje ovlivňuje také stav jeho zachovalosti. Někdy to mohou být také vlastnosti, které nejsou plně podchytitelné – např . náboj pro 15 mm Francouzský Revolver byl vyráběn v brokové laboraci byl vyroben ve dvou provedeních – normální laborace a také v provedení určeném pro tabla , tedy bez prachu a s otvorem v nábojnici. Část zájemců tvrdí, že tento náboj v provedení pro tabla není cenný protože neobsahuje prachovou náplň a že se vlastně jedná o nějakou „atrapu“. Jiná část zájemců si tuto variantu cení pro menší množství vyrobených kusů a pro jeho jistou „exklusivitu“. Já osobně se v daném případě přikláním k druhému názoru.
Faktorů ovlivňující cenu jakéhokoliv náboje je samozřejmě daleko více a tyto bývají mnohdy naprosto individuální.

dakujem za odpoved a tak trochu som aj predpokladal ze to nebude take jednoznacne ako napr. pri minciach a znamkach.Samozrejme na internete su stranky ktore sa venuju tejto problematike len som nenasiel konkretne taku ktora by dala prehlad o mnozstvach co povazujem a prvorade kriterium lukrativity (jednoducho ked nieto tak nieto) a momentalny- cize modny zaujem ktory obcas vyzenie cenu nejakeho kusu do nebies nie je pre mna smerodajny a taku cenu (nie hodnotu) si mozem hned zistit na strankach ako (e-bay,aukro,allegro,molotok atd) ale nejaku serioznu ,odbornu studiu som bohuzial nenasiel a preto som sa pokusil "vyprovokovat" ludi co sa venuju tejto zalube aby sa dal dokopy aspon hruby zoznam kuriozít alebo inak povedane rarít. dakujem

Pouze dodatek : nějaký seznam rarit a nebo kuriozit by musel obsahovat několik stovek různých nábojů.

" několik stovek různých nábojů" to by mozno ani take strasne nebolo vzhladom na to kolko srdc zberatelov by zajasalo! :-)

Možno ani take strašne nebolo?
Pane, měl by jste si uvědomit (a ostatní sběratelé nábojů také) v jakých číslech se pohybujeme. Počet ráží nábojů (při definování ráže základními rozměry nábojnice) překračuje počet 8.000, různých variant nábojů pro revolvery je téměř 40.000 a dokonce počet variant nábojů Flobert se pohybuje někde mezi 3.500 a 4.000. U nábojů pistolových , vojenských a loveckých je množství vyrobených variant ještě větší. Například varianty náboje 5,6 mm Nato (včetně 223 Remington) se počítají ve stovkách a v nynější době již v tisících. Jenom podrobné prostudování nějaké skupiny nábojů z Vašeho hlediska je práce na měsíce. Navíc , čím je náboj vzácnější, tím je o něm méně informací. Co se týká nábojů na internetových aukcích o kterých se zmiňujete, tak tyto nijak nesleduji, ale z při občasném nahlédnutí jsem tam žádný skutečně raritní náboj neviděl. Ovšem kde je spodní finanční hranice vzácného náboje? Pro někoho to může být 1.000 Kč a pro jiného 10.000 Kč. Raritních nábojů je mnoho např. náboj .32 Harrington & Richardson Long, .70-150 WCF, .275 Bland Maximum, .60 No.1 Ruský Berdan. Z nábojů s okrajovým zápalem to například může být náboj .32 Short od fy. C.D.Leet, .32 Short vyrobený pro fy. International Trading and Manufacturing Co., ale také náboje v rážích .38 Bacon & Spencer nebo .44 Robinson.