Přihlášení

Jste zde

7x36 R CANNE (Walking Stick?)

Dobrý den, rád bych se dozvěděl, něco víc o tomto náboji.
Jedná se o náboj do Walking Stick ?
R1: 9,26 mm
P1: 7,66 mm
H2: 7,62 mm
L3: 36,15 mm
Výrobce : Gevelot Gaupillat, Paříž, Francie

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Máš pravdu Romane. Jedná se o jeden z klasických nábojů pro zbraně typu Walking Stick (pro pušky v holi). Je to náboj s názvem 7 mm Canne Shot. Synonyma má 7x36 R a 7,65x35,6 R. Je podobný , ale rozměrově nezaměnitelný s nábojem 7,
5x36 R Canne Shot. Náboj je od firmy SFM. Byl vyráběn také s vnitřním zápalem a s označením "překřížené GG". Razidlo na Tvém náboji bylo užíváno od roku 1893 a výroba náboje skončila někdy se začátkem první světové vákly. Někdy z tohoto obdoví je Tvůj náboj. Hvězdička u písmene G v dnovém razidle znamená nábojnici druhé jakosti - to znamená, že nebyla určena pro mnohonásobné přebíjení. Tato nábojnice se občas objevuje také v laboraci se střelou, ale to není určeno prozbraně Walking Stick, nýbrž pro karabinu.

 

Děkuji Víťo, tak trochu jsem doufal, že mi odpovíš nejdříve Ty a jsem rád.
Vím, že o nábojích Walking Stick už nějakou dobu píšeš obsáhlou knížku a že je to Tvoje „krevní skupina“.
Mimochodem, jak jsi sní daleko? Zajímá mě to, protože informací jsem o těchto nábojích
sehnal jen poskromnu. Obvykle bych to řešil soukromou cestou přes email, ale myslím si,
že by to mohlo zajímat i ostatní uživatele.

Ahoj Romane.
Máš pravdu v tom, že náboje Walking Stick jsou moje „krevní skupina“.  Ono se to nezdá, ale přes všeobecný názor, že těchto nábojů existuje málo, je to docela obsáhlá skupina.  Knížku (ne obsáhlou) na téma nábojů do pušek v holi zpracovávám již několik let. Je to dost obtížné z několika důvodů – náboje jsou málo rozšířené, nejsou přesně definované, informací je jen omezené množství.  Pátrám po nábojích do pušek v holi po celém světě a to samé platí pro získávání informací.  Knížka bude obsahovat rozdělení nábojů do skupin , ale hlavně je zaměřena na zachycení co největšího množství výrobních variant v jednotlivých rážích. Součástí bude také kategorizace dnových razidel na nábojích Karcher, originální firemní výkresy, balení nábojů a další záležitosti. V současné době má knížka asi 120 stran a nepovažuji ji za dokončenou. Bude na ní ještě třeba další práce a dalších výzkumů.  Počítám s jejím vydáním, ale vzhledem k mým nynějším zkušenostem s vydavatelstvím přemýšlím také spíše o jejím vydání v zahraničí. Ještě sám nevím, kterým směrem půjdu, protože to ještě poněkud vzdálená záležitost. Práci na této knížce jsem totiž na několik let přerušil, protože jsem se dal ve spolupráci s Ing. Jindřichem Hýkelem do práce na další knize. Tato kniha je koncipovaná opačně než kniha o Walking Stick – zde se nejedná o výrobní varianty, ale pouze o ráže nábojů. V této chvíli kniha obsahuje přibližně 2400 ráží nábojů – vše reálné fotografie nábojů – ne kresby. Každý náboj obsahuje synonyma, rozměry a krátký text. Krátký z toho důvodu, že kniha je dost objemná - v pracovní verzi má asi 1300 stránek a vydavatel (Naše Vojsko) nás tlačí na snížení objemu a tím i na zkrácení textu. Kniha bude česko-anglická, obsahuje také ukázky dnových razidel (reálné fotografie) a další náležitosti. Máme to odevzdat do konce letošního roku a vydavatel počítá s vydáním na konci roku příštího. Takže až skončím tento úkol, tak si dám nějaký oddech a pak se vrátím k práci o nábojích Walking Stick. Taková je situace.