Přihlášení

Jste zde

Terčový náboj

Dále si nevím rady s terčovým nábojem kolem ráže 9,5 mm řady 47 mm s Mauserovým dnem. Průměr střely se mi nepodařilo změřit, ale vyčnívající část má průměr 9,33 mm.
Ostatní rozměry jsou:
R1-14,77
P1- 13,16
H2- 10,50
L3- 46,99
Délka krčku je hrubým odhadem asi 12 mm.

Podle Dixona se všechny náboje této řady začaly vyrábět nejdříve po roce 1878, ale ten můj je z roku 1877 !!!
Nabízí se vysvětlení, že jde o stažený 10x47 R nebo roztáhnutý 8x47 R. U těchto ale zase neodpovídá výrobce H. Utendoerffer.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Naprosté a jasné určení ráže konkrétního náboje je velmi obtížné a vyžaduje velmi přesné měření. Vzhledem k plynulým přechodům do přechodového kužele a krčku je přesné měření mnohdy těžko proveditelné. Má domněnka je, že se jedná o ráži „ 9,5x47 R Utendoerfer typ B“. Co se týká dnového razidla s rokem, tak toto nemusí nutně znamenat rok výroby náboje, ale pouze nábojnice. Všechny tyto terčové náboje vycházejí z jednoho základu nábojnice, která byla pro jednotlivé ráže různě zkracována a upravována pro jednotlivé průměry střel a různé tvary nábojnic. Navíc přesné započetí doby výroby jednotlivých typů není většinou přesně známo. Tyto ráže nábojů vznikaly mnohdy na zakázku jednotlivých puškařů podle jejich momentálních potřeb.

Děkuji a přikládám foto dna ,včera se mi nepodařilo ho sem vložit a ani další dotaz.

Patrně to bude tak jak píše p. Krcma. Tady je okno z NDN. PN.