Přihlášení

Jste zde

Prosím o radu u náboje 37x57R

Prosím opět o radu. Mám náboj 37x57R, r.v.1915, výrobce GR. Patří do kanónu (spíše kanónku) 3,7-cm IG M15_Škoda vz.15. Co mě ale zarazilo. jsou dvě pěticípé hvězdy na 90st. a 270st. Jaký mají význam na Rakousko Uherské / Italské zbrani?
Děkuji předem za radu.
Srnec

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ty hvězdy místo roku a série nevím, ale máte tam divnou krátkou střelu, řekl bych, že pochází spíš z náboje 37x94R.

Dobrý den. Brzy se přestanu opakovat, jak moc jsem nyní rád, že jsem na tomto fóru. Děkuji za odpověď, pane Vinzens. Já se snažím před koupí věci ověřovat, i tady jsem našel foto kanónu vz.15 i s nábojem, a zdálo se mi to OK. Po Vašem upozornění jsem našel i pěkné foto kolekce nábojů a máte pravdu. Takže náboj půjde mezi Hotchkissy a nábojnice bude prázdná. Ale i tak jsem rád za tu koupi. I když riziko udaných jiných mír majitelem nebo uřezaných nábojnic bude pořád.
S dotazem na 37x94R jsem chtěl počkat, ale když jste je ukázal, zeptám se samostatně.
S pozdravem
Srnec

Já bych se s tím přemísťováním střely neunáhloval, taky jsem hledal a u přítele jsem nafotil z německé knihy o R-U Sturmtrupen zajímavou stránku s náboji 37x57R, jedna střela by té vaší přibližně odpovídala-porovnejte tvar obrouček a jestli má "dnový zapalovač". Škoda, že tam nejsou uvedeny rozměry střel.

Dobrý den. Pane Vinzens, děkuji za doplnění informací. I tak bych "přemísťoval" hodně později. Musím náboj očistit, ale i tak je dobře vidět měděný tenký kroužek v přední části. Více sdělím po rozebrání.
Děkuji za pomoc.
S pozdravem
Srnec

Dobrý den. Tak jsem rozebíral a čistil ... Nešlo to od sebe, ještě že máme dnes chemii místo hrubé síly. Projektil je totožný s jedním, co mám v 37x94R Hotchkiss. Roznětka je GR, dole na projektilu je vyraženo buďto W nebo M. Více na fotkách. S pozdravem
Srnec

Rozhodně je rakouský ( zapalovač Georg Roth,střela Manfred Weiss ? ), odpovídá tomu " 37mm Minengrante" z knížky-bohužel nevím, jestli R-U vyrábělo i munici 37x94R, neboť jsem mimo uvedené knihy tuto krátkou střelu v náboji 37x57R neviděl. Odpověď je možná v knize, kterou nabízí pan Karel Jašš ve vašem dotazu k nábojům 37x94R

Fotky z depozitu VHÚ Lešany

Dobrý den,
dovolím si malý příspěvek k výše uvedené střele "Minengranate". Již delší dobu mám náboj na obrázcích 1 a 2 - dnové značení (12-9-3-6) GR - S 1 - 1916. Pod "S je důlek (přebíjený?). Střela je použitá, je vidět otisk drážek na dolním vodícím kroužku. Náboj jsem nerozebíral - je velmi pevně slisován. Toto samo o sobě nemuselo přispět k diskuzi - mohla to být také složenina. Nyní jsem získal těžítko na obr. 3 a 4. Těžítko je značeno vyraženými roky 1914 a 1916. Náboj má stejnou "krátkou" střelu bez otisku drážek. Dnové značení je GR - S 23 - 1915, pod "1915" je důlek (přebíjený?) Ještě jsem ho nedemontoval, nevím tedy, jak vypadá dno střely. Případně dofotím. Výskyt druhé stejné "krátké" střely mě vede k úvaze, že opravdu může jít o originální projektil, ačkoliv jsou na většině nábojů projektily "dlouhé".

Dobrý den. Abych nezakládal nové téma, hodím dotaz sem. Neví někdo, o jakou úpravu se jedná a jestli tato úprava byla běžná? Údajně je stejný exemplář v muzeu v Praze na Žižkově. Děkuji za jakoukoliv radu. Shorný.

R1  -  43,27
P1  -  39,70
L3  -  57,50
L6  -  188,39
G1  -  36,89

 

3,7cm Ersatzhülse, běžná ke konci války. Moc se jich nedochovalo jelikož škaredé železné nábojnice si vojáci jako suvenýry nebrali a nekvalitní železo venku rychle zlikvidovala příroda. Nejvíc je jich v Talijánsku.

Mockrát děkuji pane Vinzens za jako vždy bleskovou a perfektní odpověď. Jiří Shorný.

Moc hezký exemplář, Jirko. Variantu s náhradní ocelovou nábojnicí vidím poprvé.

Zde prodávají kartáč s železnou nábojnicí:

http://www.kijiji.it/annunci/antiquariato/vicenza-annunci-bassano-del-gr...

Děkuji za nabídku.
S pozdravem
Srnec