Přihlášení

Jste zde

Rok výroby

Zdravím,chcel by som sa opýtať na náboj, ktorý som videl u kolegu v Nemecku.Zaujímal by ma rok výroby,do ktorého roku sa tieto náboje vyrábali a do akých zbraní sa používali.Myslím ,že sa jedná o lovecký náboj. Na dnovom razidle je nápis "Wilh. Brenneke Leipzig 8,1x80". Rozmery náboja som nemohol premerať.V žiadnej dostupnej literatúre som tento náboj nenašiel. Za odpovede ďakujem.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

 

Jedná se pravděpodobně o jeden z experimentů firmy Brenneke, kdy se snažili získat vyšší výkon náboje, oproti náboji 8x72 R Brenneke. Tyto experimenty se ale neprosadily, kromě náboje 9,3x82 R Nimrod.
Jedná se o docela vzácný náboj a moc informací o něm není. Jediné co se dá např. podle Dixona zjistit je experiment  8x80 R Brenneke. Není ani vyloučeno, že se jedná o jeden a tentýž náboj.
Ze signatury je jasné, že se jedná o náboj vyrobený ve firmě Wilhelma Brenneka  v Lipsku – Německo.
Nacházejí se informace, že se tyto experimenty vyvíjely kolem roku 1908. Určitě se jedná o lovecký náboj a byl určen pro některou z loveckých kulovnic.
Roman Straka

Ďakujem za odpoveď.

Potvrzuji odpověď pana Straky. Rovněž jsem o náboji nenalezl nic bližšího. Firma Brenneke sama nábojnice nevyráběla, nechávala si je vyrobit zpravidla u firmy Deutsche- Waffen und Munitionswerke, Karlsruhe (DWM). Ve studiích zpracovaných k různým výročím firmy Brenneke není o tomto náboji zmínka, přestože o některých jeho experimentech tam je psáno. Ani v katalozích firmy DWM jsem náboj nenašel. Přikláním se rovněž k názoru, že by se mělo jednat o konstrukci po roce 1900 před začátkem I.světové války. V každém případě se jedná o velkou zajímavost a je škoda, že náboj není možno oměřit. Zajímavá je technologie ražby signatury dna, která v té době nebyla příliš obvyklá. Vladislav Badalík

Zdravím,pokúsim sa od kolegu získať rozmery náboja a viac fotografií. Za odpovede ďakujem.