Přihlášení

Jste zde

8x50 R Mannlicher s nábojkou ve střele

Dobrý den, rád bych věděl Váš názor na tento náboj 8x50 R Mannlicher,
který má laborován ve střele asi náboj nebo nábojku s okrajovým zápalem.
Jedná se o zákopovou práci, nebo nebezpečnou domácí dodělávku?
Děkuji za jakoukoliv odpověď. Roman Straka

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Takmer s istotou je možné povedať, že sa nejedná o žiadny oficiálne zavedený typ strely. Nábojka mala zrejme slúžiť ako iniciátor explozívnej strely. Tie však boli vyvinuté a používané už počas 1. SV a jej výroba po vojne (podľa dátumu na nábojnici), resp. ďalší vývoj bol nepravdepodobný. Taktiež táto forma "nárazového zapaľovača" je dosť nebezpečná a citlivá v prípade prepravy, nabíjania do komory zbrane, ale aj samotného uloženia nábojov v nábojovej schránke zbrane. Keďže v predpokladanej dobe výroby už zákopy neexistovali, ide zrejme o dobovú domácu úpravu, prípadne aj z neskoršieho obdobia nejakým detailistom, ktorý použil k úprave nábojku vyrobenú starou rakúskou firmou Keller&Co.

Myslím si úplně to samé jako pan Franzen. Oficiální konstrukce takové střely je zcela jistě nepravděpodobná. Pro zajímavost by nebylo špatné udělat rentgen střely a tak nedestruktivně zjistit, jestli je v ní mimo zápalky ještě i něco jiného.

Vlastním zcela shodný exemplář, včetně komplet dnového značení i výrobce nábojky. Zakoupil jsem ho někdy před patnácti lety na sběratelské burze. Kromě mého a exempláře pana Straky jsem viděl určitě minimálně další dva kusy. Řešení se podle mne naskýtají dvě. Buď si to někdo vyrobil už někdy po první světové válce doma pro soukromou potřebu(i když nevím, k čemu by to mohlo prakticky sloužit v civilním sektoru, ale této době napovídá stará nábojka KC) nebo se jedná o práci kutila který záměrně vyrobil sadu takto upravených nábojů s úmyslem výhodného prodeje sběratelům jako zajímavost.

"byly to papírové balíčky s náboli bez rámečků proloženy papítovími proložkami a zabaleno v papíru převázáno do kříže provázkem a zavoskováno balíčky ale byly v tak mizerném stavu "
Toto je přeposlaný meil od pána který mne ty náboje prodal tvrdil že měl dvě balení takže je mezi náma ještě dalších 18ks těchto nábojů

Zdravím pánové,
mám také dva tyto naprosto shodné náboje už několik let,samozřejmě mám také pochybnosti.Vypadá to,že se jedná o jeden zdroj a jak p.Šťovíček píše mám tu samou informaci o balení a nálezu.

Já jsem měl takový náboj v ruce , jen dnové značení bylo SB 1918.