Přihlášení

Jste zde

7,62x39 elektrický

Zdravím vás kolegové,dostala se ke mne neověřená informace,že S&B někdy zkoušela 7,62x39 s elektrickou zápalkou.Jsou známy nějaké bližší informace?Byla vyrobena i hlaveň?Děkuji

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Koncom deväťdesiatych rokov boli pokusne vyrobené vzorky s elektrickou zápalkou v kalibri 7,62 x 39 ELZA ( Elektrický Zápal ), o iných nemám zatiaľ žiadne informácie. Pri testovaní bola použitá mosadzná nábojnica s civilným značením a celoplášťová strela . Viac informácií by mohol snáď vedieť niekto priamo z firmy.

Nejpovolanějším je v tomto případě p. Čep...určitě se ozve

Dobrý den,
Nejsem si jistý, že jsem ten nejpovolanější osoba, která by o tomto náboji měla psát. O tomto náboji tohoto moc nevím, ale přikládám to, co vím.
V historii jsou známé pokusy s elektrickou iniciací nábojů. Náboje s elektrickou zápalkou nebo kombinovanou (elektricko – mechanickou) se objevují už v průběhu 2 světové války u leteckých kulometů ráže 13x64G. Po válce se objevuje u velkorážové munice viz. 82 mm bezzákluzový kanon vz. 59 a vz. 59A (BzK 59 a BzK 59A)

V současné době se elektrická zápalka objevuje nejčastěji u nábojů středorážových ráže 20x102 mm (který je standardem NATO)
V 90 letech 20-tého století také společnost Sellier & Bellot experimentovala s elektrickou zápalkou pro malorážové střelivo. Osobně jsem viděl náboj 7,62x39, zda se děli pokusy i s jinými náboji mi není známo, ale je to pravděpodobné. Možná někdo se zde přítomných kolegů bude vědět více.

Jediný mě známý výrobce zbraně a malorážového náboje (s kovovou nábojnicí) prodávaný s elektrickou zápalkou je Remington a to pro zbraň mod. 700 EtronX v rážích .220 Swift, .22-250 Rem. and .243 Win. Elektrický zápal je obvyklý u beznábojnicového střeliva třeba typu 5,7 mm UCC TM.

Napadá mě jediný důvod, proč používat náboje s elektrickou zápalkou a to při přesné střelbě na cíl kde při střelbě odpadají rázy zbraně způsobené pohybem a dopadem bicího ústrojí.

Obrázek náboje od našich kolegů ze Španělska www.municion.org

Náboj 7,62x39 s el. zápalkou