Přihlášení

Jste zde

7,62x25 Tokarev/Exp.-subsonický???

Dobrý den,

prosím o pomoc o přesné určení náboje 7,62x25 Tokarev. Náboj byl vytažen z kompletní krabičky bez označení, s komentářem, že jde o experimentální subsonický náboj.

Může se také jednat o podomácku vyrobený náboj 7,62x24,5 subcaliber pro Portugalskou vložnou hlaveň pro 84mm protitankovou zbraň, ale to se mi zdá jako velmi nepravděpodobné.

Setkal jste se již někdo s tímto nábojem?

Děkuji za vaše podměty a komentáře.
Vlastimil

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ano, číňané vyráběli (vyrábějí ?) v omezeném množství takto laborované Tokarevy s těžkou střelou určené pro tlumič. Nelze uplně vyloučit, že se někde u nás někdo pokoušel jít stejnou cestou...Spíše bych ale původ hledal z "raritěů pro sběratele. Vzhledem k tomu že se tyto náboje objevily poprvé někdy kolem roku 2000, tak bych očekával že pokud to opravdu byly zkoušky (Slavičín ?) použil by výrobce kvalitní moderní nábojnici a ne brak z 50-tých let. Čínský výrobek má střelu s olověným jádrem (je těžší), zde bych se skoro vsadil, že jde o střely z náboje vz.43 - tedy s Fe jádrem...

Ted si ten obrázek prohlížím znova - ta střela má zelený hrot ? Tedy svítící... Tak opravuji - bud domácí kutil, toužící po svítícím náboji Tokarev, nebo paskvil pro sběratele.

ja mám presne taký ako ty,len ja tam mám namiesto jednotky trojku...

Dalsi domaci paskvil - ano, ta strela (kalachova) je urcite svitiva - nejen podle zbytku laku na strele, ale i podle tvaru (svitiva je oproti standardni barchatejsi). Unikat za 3Kc :-), dokonce si bastlitel dal praci s vyrobou krabicky... By me zajimalo, z ceho takovej zazrak chtel kdo strilet? (komora TTcko, prechodak Kalach - toto nikdo do pistole nedostane).

Takové pravděpodobně samodomo se objevovalo již v 70 - 80 létech, vlastním taky takový náboj již od roku 1975. Má stejnou délku L6 - 41mm, střela je zašjištěna třemi vpichy 120 st. a nemá dnové razidlo. Střela je velice podobná ne li totožná jako u náboje vz.43. Celková váha je 13,2 gramů.proti tokarevu z roku 44, které váží 10,65 - 10,8 gramů. Je pravda že se občas i mezi odbornou veřejnosti vedou diskuse o možném vývojovém typu pro samopal, který neprošel. Můj názor je že se jedná o jednu z mnoha samodomo pro zpestření nebo pro oblbnutí neznalých začínajících sběratelů

Taky jednoho znám co si je dělal doma a střílel z TT prý je musel do komory trochu nacpat