Přihlášení

Jste zde

8x56R Mannlincher M30 pro "zápalkovou střelbu"

Dobrý den,
má někdo k dispozici jakékoliv materiály o tomto náboji? Jedná se o podkaliberní variantu. Narozdíl od nejběžnější varianty zápalkového náboje 8x50R, kdy se dole vložila zápalka M20 a nahoře dutá olovná střela o průměru 8mm, má toto provedení v těle z jednoho kusu mosazi excentricky umístěnou komoru, která rozměrově odpovídá zhruba náboji 22LR, ovšem pokračuje hladkým vývrtem o průměru 4 mm. Buď pro tento adapatér existoval specielní náboj ráže 4mm s okrajovým zápalem, nebo se dle mého názoru vkládal do vývrtu brok a jako hnací nábojka byla používána slepá nábojka ráže kolem 6 mm. Bohužel se mi o nábojích pro "zápalkovou střelbu" této ráže nedaří najít jakékoliv informace, takže budu rád za pomoc v podobě odkazu nebo scanu. Děkuji.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Klarkon: Díky moc, to je přesně to, co jsem potřeboval. Je to tak, jak jsem předpokládal. Ládovali to brokem a hnala to slepá nábojka ráže 6mm.

Až tak celkom pravda to nie. To totiž nie je zariadenie na zápalkovú terčovú streľbu. Jedná sa o prevedenie pre cvičné použitie v tankových guľometoch, kde cez strielne nie je dostatočný výhľad a pri streľbe klasickým cvičným nábojom s drevenou strelou by mohlo dôjsť k zraneniu "útočiacej" pechoty. Zúženie výšľahového otvoru slúži na zvýšenie tlaku plynov a zabezpečenie funkčnosti guľometu. Vie si niekto predstaviť dráhu strely (guličky) v prípade jej použitia v takomto adaptére? Iste nevhodné na výcvik v streľbe.

Děkuji za upřesnění, pane Franzene. Vrtalo mi hlavou, že vhledem k excentričnosti vývrtu by to asi lítalo i za roh. Informaci o zařízení pro tankové kulomety slyším prvně, takže jsem zas o něco chytřejší. Maďarština je pro mě bohužel španělská vesnice a překlad přes google taky většinou moc nepomůže. Jak častý je výskyt tohoto adaptéru na Slovensku? U nás je ten můj teprve druhý kus, který jsem viděl in natura. Předpokládám, že vzhledem k době zavedení v roce 1938 se jich asi zas tak moc nevyrobilo, jelikož za války už nejspíš nebylo na řádný výcvik moc času.

Nedá sa povedať, že by sa na Slovensku vyskytoval bežne. Ja som sa k môjmu dostal, ak sa dobre pamätám, nejakou náhodnou ponukou a okrem tohoto som žiadny iný už nevidel. Ono je to všeobecne s maďarským vojenským materiálom, ktorý sa nedal nájsť na bojisku pomerne ťažké.