Přihlášení

Jste zde

7,62x54R značen KP

Dobrý den, 
neví někdo o jakého výrobce jde? 
Děkuji za odpověď. Roman Straka

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Náboj je pootočen, dle ruské knihy o těchto nábojích a článku
http://karhumaki1945.narod.ru/patrons/patrons.html
by měl být na 12h rok (05), na 6h čtvrtletí (II),na 9h výrobce(П)a na 3h dodavatel mosazi (KP). Potom by byl výrobcem "Петербургский патронный завод ". Není mi ovšem jasné, proč jsou písmena otočena jinak, než bylo běžné. Třeba to ani není ruská výroba?

Mám k dispozici tutéž ruskou práci, ale poněkud doplněnou (26 stran). Název: „Істория Проиэводства и Маркировки Винтовочных Птронов 7,52x54R к винтовке Мосина „ (Historie výroby a značení puškových nábojů 7,62x54 R k pušce Mosin). Bohužel není uveden ani autor, ani rok zveřejnění. U výrobků Petrohradské ,muničky z roku 1905 je uvedeno několik provedení a také provedení, které je předmětem dotazu. Zde autor řadí na 12-tou hod. poslední dvojčíslí roku výroby (viz připojený přetisknutý nákres). K roku 1905 má následující komentář:
Nákup mosazi se prováděl konkurzem vždy pro celou partii nábojnic. V roce 1905 ale nastal v Rusku kritický nedostatek nábojů a proto jsou v jedné partii uvedeni i 2 dodavatelé mosazi. Od III. čtvrtletí 1905 již přestali na dně nábojnice dodavatele mosazi vůbec uvádět. Dodavatelé mosazi K a P:
K - Кольчугинский Завод , Vladimirská oblast
P - Завод Розенкранц . Petrohrad
Náboje tedy v Petrohradském závodu vyrobeny byly, pro jednu partii nábojnic ale bylo použito mosazi od více dodavatelů. Jinak změn značení (výjimek) je v té práci uvedena celá řada.Vladislav Badalík

Děkuji za Vaše odpovědi. Roman Straka

Dobrý den. Rád bych požádal odborníky, jestli se u tohoto školního provedení jedná o lidovou tvořivost, nebo je to opravdu nějaké polní, nebo útvarové upravení náboje. Má na čtyřech stranách podlouhlé prolisy, který vypadají, jako by byly dělaný nějakým tupým majzlíkem, ale jsou v jedné rovině a pravidelné. Kdysi jsem to někde viděl, ale už si nejsem jistej. Výrobce je Státní vojenské továrny v Kazanlak Bulharsk. Rok  1954.

Děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Jiří Shorný.