Přihlášení

Jste zde

7,62x39 Podkaliberní Zbrojovka Brno

Dobrý den,

setkal jste se někdy, někdo s níže uvedeným nábojem?

Zdroj fotografie: pan. F.S. Navarrete

Děkuji za komentáře.

Vlastimil

.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím, nikdy jsem se s takovýmto nábojem nesetkal snad někdo z kolegů.

Zdravím,
v kterém roce jste to viděl střílet? Nezlobte se na mě, ale i u tohoto dotazu páně Čepa se přikláním k lidové tvořivosti. Kontejner pro střelu je zřejmě bohapustě vysoustružen ze silonu (najděte si podobné střelivo na Netu - naprostá většina používá zcela jinak konstruovaný kontejner...a dobře vědí proč). Dovedete si představit funkčnost takovéhoto untentulátoru při samonabíjecí funkci zbraně - o střelbě dávkou ani nemluvě. Nabíjecí schopnost téměř nulová, pevnoct spojení střely a kontejneru, a kontejneru v nábojnici rovněž mizivá (tedy při podávání ze zásobníku do komory, jinak to možná drží dobře - typoval bych vteřinové lepidlo).

Nechci se vás nijak dotknout, měl jsem vás za dlouholetého pracovníka Prototypy a tedy za člověka v oboru znalého, ale ptáte se zde často na takové koniny, že to někdy připomíná spíše žert...

Dobrý den,

během své praxe v tomto oboru jsem se setkal s takovými věcmi, kde končila i má fantazie. A od té doby si už nejsem jistý vůbec ničím. Vyše uvedený náboj zatím nepatří do mé sbírky, ale nejdříve se snažím získat k náboji nějaké informace, než za něj zaplatím někdy i nemalé peníze. A musím říci, že na první pohled, nevypadá důvěryhodně a proto jsem jej tady vystavil k okomentování. V této chvíli mám stejný pocit z tohoto náboje a souhlasím s Vašim komentářem ohledně technických problémů které by vyvstali při střelbě.
Na druhou stranu se u nás zkoušeli různé věci. V případě standardních nábojů, kde jsem si jistý tak dotazy nevznáším a pak opravdu příjde na ty koniny, které se mi dostanou do ruk, kde odborník se diví a laik žasne...no a u podobných kousků já žasnu, a v nemalé míře se ukázalo, že šlo opravdu o experimentální kousky ze slepých uliček (...tudy cesta nevedla).

Bohužel, zatím mám jen tuto fotografii náboje a tak spojení s vteřinovým lepidlem nemohu vyloučit a nebo potvrdit

Ano máte pravdu pane Suchánku, že standardní sabot (kontejner) má úplně odlišnou konstrukci. Viz obrázek č.1 níže.

Dále jsem se setkal s nábojem s více násobnou "podkaliberní" střelou (triplex) řešený zvláštní konstrukcí sabotu. Viz obrázek 2. Náboj triplex s "podkaliberními" střelami v plastovém sabotu.
Náboj se zkoušel i v provedení duplex v 70 letech 20 století.
Komponenty náboje také vypadají na lidovou tvořivost a nevidět k tomu cca 200 stran technické dokumentace včetně výsledků zkoušek podle TPVD, tak bych to považoval za žert také. Foto komponentů mohu přiložit

Obrázek č.1
říkejme tomu tradiční konstrukce podkaliberních střel u malorážových nábojů, v tomto případě 7,62x39

.

Obrázek č.2 - grafická rekonstrukce náboje

.

Ještě jeden podkaliberní náboj 7,62x39 podobné konstrukce jak výše uvedý z ZV.
Zdroj: www.municion.org

.

Dobrý den,

zkusím, požádat o více fotek plus o historii původu. Ale z výše uvedeného plyne, že se bude z největší pravděpodobností jednat o dílo domácího kutila.

Vlastimil