Přihlášení

Jste zde

11,3x36R m.67 ???

Zdravím, získal jsem tento náboj, ale mám určité pochybnosti o jeho originalitě. Připadá mi "příliš zachovalý". Rozměrově si myslím, že by k výrobě mohla být použita nbc. 8x50 R Mannlicher.Můj náboj rozměrově souhlasí s nábojem 11,3x36 R, ale nbc je mosazná, ne z tombaku. Nemůže se jednat o 11,3 Gasser černohorský? Za případné odpovědi děkuji. ML.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Je to jednoznačne podomácky vyrobený náboj cca. 11x36R pre revolver Gasser M.70 , alebo pre karabínu M.67. Ako polotovar poslúžila skrátená nábojnica náboja 8,2 x 50R Mannlicher M. 88/93 . Spomínané náboje 11x36R M.67 a M.70 neboli firmou "Weiss" nikdy vyrábané.

Děkuji za odpověď a víceméně potvrzení mé doměnky o výrobě z uvedené nbc. Dnes jsem náboj měřil posuvným měřítkem a zjistil jsem okem nezjistitelné zúžení nbc. ca. 6 mm nad dnem, zřejmě od "přežehlení" po přebití.

Čiste teoreticky by sa mohlo jednať o nábojnicu z náboja pre karabínu Kropaček, ktorá je tiež rozmerovo totožná s inými nábojmi rozmeru 11,2x36R ale prebíjanú, pretože náboje Kropaček majú ako jediné kónickú plášťovanú strelu s plochým hrotom. Vyrábala ich aj firma Weiss, ale okolo roku 1903 (mne sú známe výrobky len z tohoto roku výroby) a preto sa aj ja prikláňam k názoru p. Lizoňa.