Přihlášení

Jste zde

MK-108 30x91 mm

Prosím neví někdo jestli se vyráběli náboje ráže 30x91mm (MK-108) s mosaznou nábojnicí?
Zatím se mi ji nepodařilo nikde sehnat.Mám zájem jen o nábojnici s označením (exw)-múže být i ocelová nemá ji někdo na víc?

děkuji Petr Heřman

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ale ano, vyráběly, nicméně sehnat ji Vám dá ještě dost práce, nejde o nejběžnější variantu. Do mé sbírky se dostala víceméně šťastnou náhodou, ale s jinou signaturou.

pokud vím tak MK 108 to byl kanon r.30mm montovaný do M.schvalbe-262 zvaný vlaštovka

MK 108 byla instalovana na cele rade německých stroju - nevim, jestli na nektereho ptaka nezapomenu...Messerschmitt Bf 109, Messerschmitt Bf 110, Messerschmitt Me 163, Messerschmitt Me 262, Junkers Ju 388, Focke-Wulf Fw 190, Focke-Wulf Ta 152, Focke-Wulf Ta 154, Heinkel He 162, Heinkel He 219, Horten Ho 229. Vzhledem k době, kdy kanon vznikal (1940) mosazne nabojnice byly pouzity v rannych vývojových stadiich, ale standardni bojove nasazena nabojnice, byla zelezna (lakovana, fosfatovana/lakovana, galvanicky pomosazena a pomedena).
Potkal jsem jiz spoustu provedeni této velkorazne munice, většinou u zahraničních sberatelu, ale zatím všechny "mosazne vypadajici nabojnice" byly pomosazene. Pokuk ji ma někdo opravdu mosaznou (takovou, kterou nebere magnet) necht se o obrazek podeli.

Dobrý den.
Nedaleko mého bydliště se nachází zkušební střelnice muniční továrny v Holýšově. Nalezl jsem tam spoustu střel.Jak ostrých tak i inertních. Plněných jen pískem. Různé druhy zapalovačů. Jedná se o ráže 15-20-30 mm Jen nábojnice 20x80 MG byly mosazné a to i na tlakové zkoušky. Byla v nich vyvrtaná dirka o průměru cca 3mm a na dně vyfrézovaná drážka. Nábojnice 20x82 MG 151 Jsem nalezl jen ocelové. Z toho jedna poměděná. Nábojnice do MK 108 byly nalezeny jen ocelové z žalostném stavu. Ze střel do MG 151 byl také pěkný výběr. Trhavé,tříštivé,průbojné,zápalné a se stopovkou. Jak s dnovými zapalovači tak se zapalovači na hrotu střely. Na některých je ještě vidět barevné značení. a U střel z masivního materiálu je čitelné značení vyražené na těle střely.
Ještěc jedna věc. Podařilo se mi najít. Bakelitové,gumové a zinkové hlavičky. Podobné zapalovačům na střely MK 108. Nevíte náhodou k čemu mohly sloužit??