Přihlášení

Jste zde

Náboj .22 SH (5,6/11) a jeho varianty

Synonyma

  • 5,6 mm Short

Stručně o historii náboje .22 SH (5,6/11)

Nábojka amerického původu užívaná do jatečních přístrojů Cash a vstřelovacích přístrojů Ramset a Hilti. Významné pozice na evropském trhu získává v 60. Letech 20. století firma Hilti. Její výrobky jsou úspěšné. Přestože přinášejí zrychlení prací, úsporu pracovních sil nemá na jejich masové rozšíření tehdejší ekonomika dostatek prostředků. V Československu je schválen do používání nastřelovací přístroj této firmy Hilti DX 100 L. Přínos je tak výrazný, že firmě Přesné strojírenství Uherský Brod je zadán úkol zavést do výroby obdobný typ. Tato firma přichází na trh v roce 1967se vstřelovacím přístrojem vz. 67 na nábojky české výroby obchodního názvu 5,6 mm Short. Přístroj je vyráběn do roku 1974, kdy byl nahrazen modelem vz. 72.
Vstřelovačů vz. 67 bylo vyrobeno 8 877 kusů. Nábojky do tohoto přístroje vyvinula firma Sellier & Bellot ve 4 stupních výkonů.
Nábojnice je z materiálu CuZn 30. Zápalková slož má antikorozivní a antierozivní vlastnosti a je známa pod firemní značkou Neroxin. Výmetná náplň jejíž hmotnost se řídí podle stupně výkonu nitrocelulozový destičkový prach. Ústí nábojnice je uzavřeno složením do hvězdice. Hermetizace nábojky je provedena utěsněním hvězdicového uzávěru tukem nebo termoplastickým lakem. Na dnovém razidle zpočátku není uvedena identifikační značka výrobce, ale jen číslice, označující stupeň výkonu.

1

Slabý

2

Střední

3

Silný

4

Velmi silný

 

Používání vstřelovací techniky se rozšířilo na širokou škálu prací a dosavadní výkon nábojek označovaných v československu 5,6 mm Short (Hilti) nestačí výkonově pokrýt potřeby. Přístroj byl pouhou výměnou těla nábojové komory upraven na používání nábojek 6,3/10. Z těchto důvodů byla v roce 1970 výroba nábojek obchodního názvu 5,6 mm Short ukončena. Nábojka vyráběná u firmy Sellier & Bellot má délku nábojnice L3=10,8 mm a délku nábojky L6=10,4 mm. Od roku 1968 je na dnovém razidle nábojky identifikační znak výrobce SB ve třech kosočtvercích a stupeň výkonu je dán barvou uzavírající hvězdice a barvou nálepky na krabičce. Nábojky tohoto typu vyráběla řada výrobců např. Fiocchi, RWS, Hirtenberger, Pobeda – Goraždě atd.

Zdroj: Náboje s okrajovým zápalem. Jindřich Hýkel, Václav Malimánek

Rozměry

Obecné rozměry

Varianty náboje .22 SH (5,6/11)

ID Profil Dno Dno ČB Rok Výrobce
19542 Sellier & Bellot Československo
10894 Sellier & Bellot Vlašim Česká republika
10893 Sellier & Bellot Vlašim Česká republika
10892 Sellier & Bellot Vlašim Československo
7275 Sellier & Bellot Vlašim Československo
7274 Sellier & Bellot Vlašim Československo

Jako ověřený uživatel můžete zobrazit všechny varianty náboje s podrobnými údaji.