Přihlášení

Jste zde

8X57 (Mauser)

Vážení žádám Vás o radu získal jsem náboj (8x57 Mauser).Púvodně jsem myslel že je plný hlíny,ale po podrobném prozkoumání.Jsem zjistil že místo obviklé střely která zde chybí je plstěná ucpávka.
Pod kterou se nachází 57 olověných broků o průměru 3mm, které zasahují asi do 2/3 nábojnice.Pod broky je další plstěná ucpávka a pod ní konečně prachová nápln.Prach je destičkový stříbro šedý.

Podle mě není možné tento náboj normálně použít,jelikož použité broky při výstřelu ucpou krček nábojnice a tím dojde k jejímu roztržení a k poškození zbraně.
Nevím zda jde o špatný žert ,nebo zde se tato laborace opravdu používala?

děkuji Petr Heřman

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Pane Heřman, tehdy mi Váš dotaz nějak unikl. To co popisujete je strážní verze náboje 8x57 JS. Je německé výroby z roku 1939. Byl laborován cca 40 broky (podle průměru), což byla primitivní forma hromadné střely, na menší výkon neboť se očekával boj s narušitelem na krátkou vzdálenost. A také patrně větší "stop-down" účinek. To co u Vašeho náboje chybí je úsťová krytka realizovaná hliníkovým pláštěm vyplněným dřevem nebo lisovaným papírem. Myslím že plstěné kotoučky souhlasí. Přikládám obr., poněkud se zdrbal, myslím však že je dostatečně názorný. PN.

Dovolil by som si pochybovať o názore p. Neshybu. Tento typ strážneho náboja (pokial mi je známe) bol vyrábaný len v bývalom Československu. Navyše jeho nábojnica má predĺžené hrdlo. Dotazovaný náboj je však nemeckej výroby (Polte) a predpokladám, že jeho hrdlo má obvyklú dĺžku 57mm. Podla mňa sa jedná o domáci experiment.