Přihlášení

Jste zde

Výrobca

Dobrý deň chcel by som sa opýtať na náboj 8x50R Mannlicher. Nakoľko nemá značenie na dnovom razidle,aká munička ho vyrobila a v ktorom roku a či ako lovecký alebo vojenský.Na dnovom razidle je slabo viditeľné asi písmeno U alebo niečo čo sa na neho podobá.Nábojnica je mosadzná a strela z bieleho kovu. Za odpovede ďakujem.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den. Předně bych to zkusil pořádně přeměřit, protože mi to značně připomíná náboj 7,62x54R. JInak pokud je to číslo 10 na 12. hodině, jedná se o Státní vojenské továrny v Kazanlaku Bulharsko. Více informací naleznete zde:

http://naboje.org/taxonomy/term/708

 

Jiří Shorný.

Takže na vaše doporučenie som náboj premeral a tu sú rozmery náboja :
L6- 76,09
L3- 50,45
L1- 36,93
R- 1,26
G1- 8,13
H1- 8,93
H2- 8,81
P2- 11,90
P1- 12,40
R1- 14,04
Na dnovom razidle nieje číslo 10 ale po detailnejšom preskúmaní to vyzerá na nedokončené veľké písmeno O alebo veľké písmeno U . Fotografia niékedy klame tak že ešte porovnanie môjho náboja 8x50R Mann. a náboja 7,62x54R Mosin.

Tak to jsem se zmýli. Omlouvám se.

Pokud je to kolečko, mohlo by se jednat pouze o značku přebíjeného náboje.

Pane Wolf, náboj na mě činí dojem náboje 8 mm Mannlicher vyráběného ruskou muničkou pro kořistní zbraně, které byly z nedostatku jiných používány v I. světové válce i v občanské válce. Střela plně odpovídá ruské s mědiniklovým pláštěm (nemagnetická). Také provedení dna nábojnice je ruské. Použitá zápalka je velká (asi 6,4 mm) na rozdíl od rakouské o průměru 5,05 mm. Doposud všechny vzorky, které jsem měl v ruce, značené vůbec nebyly. Vyráběny byly v Petrohradském muničním závodě (Peterburskij patronnyj zavod) Ten na nábojích Mosin užíval značení ruské P. V roce 1918 však byl závod evakuován do Simbirska (na Volze), kde obnovil výrobu a dna značil C (ruské S). Toto značení bylo užíváno v letech 1919-1923. V roce 1924 byl Simbirsk přejmenován na Uljanovsk (narodil se tam Lenin) a značení výrobce bylo změněno na U. Nemohlo by se ve Vašem případě jednat o C? Značení přebití to být nemůže, tam byla značka vyražena, zde vystupuje ze dna, což mohlo vzniknout jen při výrobě nábojnice. Vladislav Badalík

Dobrý deň
Táto značka je volným okom slabo čitateľná, zreteľné je ju vidieť iba na fotografií a pod lupou.Nevylučujem že to môže byť aj písmeno C. Na fóre je veľkosť fotografie obmedzená tak Vám pán Badalík pošlem foto značenia v plnom rozlíšení na vašu mailovú adresu.

Na zvětšeném výřezu je patrné, že písmeno (znak?) nevystupuje jak se mi to jevilo předtím, ale je vyraženo. Na té oblině rozšířeného okraje starších ruských nábojů obvykle značení vystupovalo. Teď se i já musím omluvit. To značení tam mohlo být skutečně vyraženo i dodatečně. Vladislav Badalík

Zdravím
Takže záver je nejasný, ale aj tak ďakujem za všetky odpovede.

Dobrý den,

zkusím trošku vnést do diskuze své doměnky třeba se někdo chytí.

Může to být ruské písmeno

a)  P (psáno azbukou) .... Petersburgski Patronny Zavod

b) L (psáno azbukou) ...Luganska Patronyi Zavod Ukraina

c) ve finále to také může být nějaký neplánovaný otlak (poškození) v průběhu manipulace s nábojem a nebo nábojnicí.

Vlastimil Čep