Přihlášení

Jste zde

prosím o určení

Prosím o určení těchto nábojů. Menší nábojka má rozměry.
délka 38,75 mm
okraj 15,77 mm
baze 14,03 mm

Brokový ?
délka 64,57 mm
okraj 22,37 mm
baze 19,90 mm
střela 15,87 mm

Nikde jsem je tu nenašel. Možná jsem jen špatně hledal. děkuji s pozdravem Petr Heřman

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ten druhý náboj je náboj NZP (sovětské výroby) pro větroměrnou pušku, používá - používala se u dělostřelectva a raketového vojska k měření síly větru. Je to taková brokovnice ráže 12 na podstavci s libelou a náměrovými prvky měření.
Střela náboje je hliníkový váleček průměru 18.1 mm, který je v přední části stažen na průměr 16 mm, do kterého je zalisována olověná koule. V přední části válečku jsou dva otvory zalité voskem. Do zadní části válečku je zasunut hliníkový dřík, kolem kterého je ovinutý červený látkový pruh o rozměrech 13 x 300 mm.

Dobrý den, ta první je ruská nábojka  PPL-T s elektrickou zápalkou. Používá se u letectva k odhození leteckých pum.
Roman Straka

Len upresním, že vetromerný náboj NZP je určený pre nočné meranie rýchlosti vetra. Strela je preto takej zložitejšej konštrukcie oproti nábojom ZP-1 a ZP-2 (pre denné použitie), lebo obsahuje svietiacu zlož, ktorá horením z dvoch zavoskovaných otvorov označuje presné miesto dopadu. Spomínané dva náboje majú ako strelu len olovenú guličku s otvorom, cez ktorý prechádza látková stuha. Náboj ZP-1 je označený červenou krytkou a má výškový dosah 150m, ZP-2 má zelenú krytku a dosah 200m ,rovnako, ako NZP. Boris LIZOŇ

Moc děkuji za určení.S tím větroměrným jsem to tušil.Ale ten druhý mě opravdu překvapil. děkuji s pozdravem Petr Heřman