Přihlášení

Jste zde

nábojnice

dobrý den,tady je opět p.karhan,potřeboval bych něco bližšího vědět o nábojnici- 76x583R,na dvanácté h.je 76,mezi 7 a 6 je malá 9 vedle 76 je c/m vedle je N malé o pod ním je - vedle je velká 1-3 na třetí h.je rok 48 na šesté h.je jakoby slunce s paprsky uvnitř vyraženo610 a na deváté h.je velké B protnuté šípem a pod ním je velké A,můžete zobrazit fotodokumentaci a k čemu byla využívána je to bud tanková nebo dělostřelec,předem vám děkuji

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Proč proboha to dno nevyfotíte a nevložíte sem aspoň foto, toto je popis ve stylu Bible Kralické, taky udávání rozměrů na nábojích má svá pravidla.

http://naboje.org/node/667
Základní pravidla.

Tak aspoň tohle - nábojnici 76 x 583R používal především Britský protitankový kanon
Ordnance QF 17-pounder ( sedmnáctiliberka ), kanon byl později montován i do tanků Sherman Firefly i jinam.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ordnance_QF_17-pounder
http://4.bp.blogspot.com/-fYYW-QEuaWY/T-TiOFSv_hI/AAAAAAAAAvI/hF3e5FstD0...

děkuji za info,jenom taková maličkost,na hoře jak přechází v hrdlo,tak vlastně tam žádný konus není jenom menší rádius,žádné skosení zhrdla přechází rádius na tělo nábojnice

Tak to tahle munice není, bude to pravděpodobně zkrácená původně delší nábojnice. Jaký je průměr dna ? Ta britská měla 136 mm. Odkud ta nb. pochází ? B protknuté šípem je totiž logo firmy Bofors.

dobrý den tak průměr dna nábojnice je 110mm,délka hrdla je 40mm od rádiusu,sehnal sem ji na burze v čáslavi-chotusicích

Podle popisu zajímavá nábojnice, kdyby se ji celou a detail dna podařilo vyfotit, tak mi foto když tak pošlete, já se poptám přátel pyrotechniků - já sám nevím.
mejl :
klarkon@atlas.cz

já to nějak zkusím

Dobrý den.
Chci přidat svou trochu informací, protože se těmito náboji dlouhodobě zabývám. Ale souhlasím s kolegy, že bez dobré fotografie a rozměrů jsou naše informace zavádějící a jsou spíše hádání z koule, nehledě na to, že místo jedné informace Vám musím napsat 2, 3, nebo nevím kolik verzí. Například Vaše vysvětlení: "na hoře jak přechází v hrdlo,tak vlastně tam žádný konus není jenom menší rádius,žádné skosení zhrdla přechází rádius na tělo nábojnice" je prostě super a vím vše.
Podle výše uvedených informací by se mohlo jednat o náboj 76,2x585R (průměr dna 103mm dle A.G.Williamse, dle mojí nábojnice 108mm)-Obr č1- jako náboj pro 3in AA kanón M1908, polní kanón M5 a jako M7 AT pro M10 Volverine (britský M10 Achilles měl 3inch Ordnance QF 17 pdr. viz výše). Vaše nábojnice je pravděpodobně vyrobena po WW2 v Evropě (dle Vás "na třetí h.je rok 48" a znak fy Bofors). Za WW2 jej vyráběli Američani jako výkonnější třípalcový náboj než byl 76mm M1 76,2x539R (dno pr.93)-Obr č2- pro Sherman M1A1,2-3 aj. Stručněji to nelze napsat a je otázkou, jestli je to ono. Viz foto 1-2. Na fotce 3 a 4 je nábojnice z mé sbírky. Více po vašich fotkách.
Srnec