Přihlášení

Jste zde

Náboj ráže 7,92 mm mauser

Zdravím. Mám dotaz, zda se někdo nesetkal již s tímto nábojem. Zatím jsem jen zjistil že ve VHÚ ho vedou jako 8 mm Mauser -Jelen, v jedné příručce o nábojích ráže 7,92 mm Mauser v armádě ČSR ho popisují jako náboj s těžkou cylindroogivální střelou, který byl nahražen nábojem vzor 34. Takže vlastně nevím co mám.... Zkoušel jsem to i v zahraničí a nic... Rád bych se o něm něco dozvěděl. Předem děkuji za každou informaci.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Omlouvám se za to "mauser" v názvu, to jsem sáhl vedle na klávesnici a přehlédl to a neopravil. Takže správný název je samozřejmě "7,92 mm Mauser???"

Zdravím.
Děkuji za reakci. Tu stránku jsem si prohlédl, ale bohužel jsem tam nenašel jiné informace než ty které mám a které se shodují s příručkou Kriminalistického ústavu, "Pěchotní náboje 7,92 Mauser",napsanou p. O. Husákem v roce 1976. Bohužel jsem nenašel kdo náboj vyvinul, zda se vyráběl v S&B nebo zda byly použity pouze nábojnice tohoto výrobce? Jak byl zaveden do armády ČSR, pod jakým vzorem? A taky proč byl nahrazen. Děkuji.

Také Vám nezodpovím vše, alespoň ale některé dílčí dotazy. Střelu (náboj) zkonstruoval Rudolf Jelen. Připojuji jeho stručný životopis z knihy Lugs : Ruční palné zbraně. Po většinu svého života byl spjat s rakousko - uherskou armádou. V ČSR působil jako policejní úředník a zabýval se konstrukcí zbraní a v menší míře i střeliva (vylepšení opakovačky Mauser, konstrukce 2 typů kulometů, konstrukce zapalovače pro střely a torpéda a náboje pro opakovačky systému Mauser zavedené v československé armádě (náš případ).
Lugs uvádí "do Mauserovy pušky speciální střelu skvělých balistických vlastností" - což je ale daleko od pravdy. Pokud se mi podařilo zjistit, náboj byl pouze podroben širším vojskovým zkouškám, do armády ale zaveden nebyl, nemá ani označení vzoru. Proč jej kpt. Husák uvedl mezi ostatními v armádě zavedenými náboji mi není známo. Také formulace, že byl nahrazen nábojem vz.34 je poněkud zavádějící. Nalezeny byly pouze náboje v nábojnicích SB a je jich zatraceně málo. Předpokládám, že pro Jelena SB vyrobil i střely a náboje laboroval. Jinak toho na našem území tehdy byla schopna i firma J. Roth, Bratislava, to je ale pro pražáka poněkud z ruky. Pokud se jedná o vlastnosti této střely (hmotnost 12g, cylindricko - ogivální tvar, ocelový plášť bez ochrany proti korozi) měla vysoké průřezové zatížení, neměla však ideální balistický koeficient. Těžká střela vz.34 (12,8 g, biogivální tvar se štíhlou špičatou přední částí) měla daleko lepší balistické vlastnosti, zejména nižší rozptyl a větší dolet, což u náboje určeného především na větší vzdálenosti hraje velmi důležitou roli. Také průřezové zatížení bylo vyšší. Domnívám se, že toto byly hlavní důvody, proč byla střela vz.34 zavedena.
Ve VHÚ Praha je jeden pásek se 4-mi těmito náboji. Dostaly se sem v roce 1951 darem od prof. Bernarda, společně s Jelenovými patentovými spisy. Tehdy ovšem nábojů bylo 5 a od té doby jeden zmizel. Je toho ale ještě hodně, co by bylo třeba v této věci ve VHA probádat. Vladislav Badalík

No a teď víme, kde je ten pátý z VHÚ :-) :-)

:-)))Tak, upřímně doufám že můj náboj z VHÚ nepochází.:-)))) Vlastním jej pouze tak 4-5 let, ale dostal jsem se k němu zcela legálně. :-))) Děkuji za obsáhlé informace, Lugse jsem četl už před dlouhým časem a tohle už se mi nevybavilo. Zajímavá je informace, že náboj prošel pouze vojskovými zkouškami, podle té příručky jsem předpokládal, že byl zaveden a používán v armádě a tudíž i vyráběn nejméně v desetitisícových seriích. No zkusím ještě prohledat staré ročníky Střelecké revue, myslím že tak před 20-ti lety tam byl obsáhlý článek o R. Jelenovi a pak uvidím. Myslím, že na něco o něm jsem kdysi ve studentských letech narazil i při studiu ve VHA. Ještě jednou děkuji.

Články o Rudolfu Jelenovi
Střelecká revue 11/1984, 11/2004
Střelecký magazín 3/2004

Zdravím a přeji pěkný den.
Děkuji za info o článcích v SR a SM o R. Jelenovi. Zkusil jsem to najít pomocí vyhledavače, ale nedopadlo to tak jak jsem si představoval. Teď mám ruku v gypsu, ale jak se vrátím do práce začnu zřejmě hledat po staru....:-))))
Ještě jednou díky.