Přihlášení

Jste zde

I 19 W 17 nález v hlíně.

Dobrý den,v hlíně na zahradě jsem našel nábojnici s označením, které je rozděleno křížem. Nahoře písmeno I, dole písmeno W a po stranách letopočet 19 17. Otec říkal že vypadá jako nábojnice do samopalu, jsou na ní ještě patrné známky zelené barvy. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Takto vypadá spodní strana. Děkuji za odpověď.

výrobca Manfred Weiss rok 1917 mannlicher

Důležité rozměry jste neuvedl,minimálně délku nábojnice,ráži, průměr dna a tvar.
Takto lze jen určit, že jde pravděpodobně o Rakousko-Uherský náboj vyrobený firmou Manfred Weiss Budapešť

Posílám foto náboje. Po delším hledání jsme narazil na náboj s totožným označením v tomto článku http://www.zmne.hu/kulso/mhtt/sections/mhtt_csata/project/karancs/karanc...

Je možná jistá souvislost ? Děkuji ještě jednou za odpovědi

V tom případě se jedná se o náboj 8x50 R Mannlicher.
http://naboje.org/node/7750#

 

Děkuji, Vám mnohokrát. Chtěl jsem se ještě zeptat zda má tento náboj nějakou historickou hodnotu? Nemyslím peněžní. Dále jsem se chtěl také zeptat jestli má cenu projít zahradu s detektorem kovů? Máme obrovskou zahradu v Jablunkovském průsmyku a za druhé světová války sídlilo gestapo v našem domě, jelikož to byla největší a patrně možná jediná taková usedlost široko daleko. Už dříve jsem našel kanystr od benzinu wermacht a nějakou spoušť od pušky. Jsem naprostý amatér tak se proto ptám. Děkuji mnohokrát, z dnešního nálezu jsem nadšený. A dozvěděl jsem se díky tomu o něco víc z historie.

Tento náboj je na našem území běžný.
Na zahradě nejdříve musíte ztratit nějaké klíče, popřípadě tam musíte hledat kabel či potrubí :-) :-). V tomto státě je zakázáno cílené vyhledávání historických artefaktů pomocí detektorů kovů, byť na vlastní zahradě. Ovšem ztracené klíče, manželčin prsten a vodovodní potrubí hledat můžete.