Přihlášení

Jste zde

Určení dělodtřelecké střely 75mm

Dobrý den. Prosím o pomoc s určením výrobce, případně zbraně u této tenkostěnné střely. Nenašel jsem ani jí podobnou na žádném výkrese či databázi. To hrdlo není samovýroba viz další střela z Aukra. Ta moje je navíc v oranžovém základu a černé vrchní barvě (ale drážky v měděném kroužku jsou čisté). Hledal jsem mez dýmovými granáty, nic. Fosforový? Nevím. Děkuji za pomoc.
Srnec

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Tak tenhle tvar jsem ještě neviděl ani na obrázku.

Přítel mě zřejmě navedl na správnou stopu. Takovouto konstrukci měly granát-šrapnely vyvíjené v Plzeňské Škodovce. Rozměry zhruba odpovídají ráži 76,5mm, což byla R-U a potom i naše předválečná ráže děl 8cm (8cm M.5, 8cm vz.17 atd.)
Konkrétní typ nejsem schopen určit, myslím že šlo o pokusný vzor-vzhledem k neobvykle umístěným dvěma vodícím obroučkám.

Přidávám výkres podobně řešeného škodováckého G-šrapnelu, ovšem jiné ráže. Je na něm dobře vidět nasazení trhací hlavy na tělo střely.

Děkuji za informace pane Vinzens. I tady mohu říct, že o G šrapnelech toho vím málo. Mám mnoho výkresů z manuálů z WW2, ale o WW1 je toho poskrovnu. Budu hledat dál a co zjistím umístím tady.
Děkuji ještě jednou a opět mohu jen říct, že jsem rád na tomto fóru a mohu čerpat z Vašich znalostí.
Srnec

Dobrý den. Získal jsem podobnou střelu, bez spodního kroužku a s hrdlem ne soustruženým, ale předpokládám litým (viz fotky). Mohu tedy dovodit z informací výše, že dvoukroužková střela je prototyp a ta druhá sériová?
Můžete mi pomoci s určením kanónu? Průměr vrtání hlavně (měřeno na střele přes válečky) je 76,5mm. Nemám moc informací o drážkování kanónů Škoda, našel jsem jen u 8 cm lehkého kanonu vz.17 rozměry: šířka drážky 5,8mm (naměřil jsem 5mm), hloubka drážky 0,8mm (naměřil jsem 78-76,5=1,5:2=0,75mm), měřeno šuplerou. Mají i jiné Škodovácké kanóny ráže 76,5mm toto drážkování (FK M5)?
A prosba na závěr. Velice bych přivítal jakékoli podklady a informace ke škodováckým kanónům (jakýmkoli).
Děkuji. Srnec

Podle tvaru a rozměrů jde nejspíše o tělo 8cm ostrého G-šrapnelu vz.19n pro polní kanony vz.17 a 5/8.

Nějaké údaje o čs.dělostřelectvu jsou v knize " Československé dělostřelectvo 1918 - 1939" Jiří Janoušek. https://www.kosmas.cz/knihy/194809/ceskoslovenske-delostrelectvo-1918-19... Rozhodně tam ale nejsou rozměry drážek a polí vývrtu hlavně. Nanejvýš počet drážek.

Něco se najde i zde : http://www.delostrelectvocsarmady1918-1939.estranky.cz/

Jinak zbývá jen obracet se na odborníky sbírky dělostřeleckého materiálu VHÚ Lešany.

Pane Vinzens, opět stačilo jen nakopnout. Výše uvedené stránky znám, ale otevřít část PRAMENY A LITERATURA mě prostě nenapadlo... Mám co shánět.
Děkuji. Srnec