Přihlášení

Jste zde

Určení dělostřelecké střely 100mm

Dobrý den. Prosím o pomoc s určením výrobce, případně zbraně u této střely. Má pro mě zajímavou špici – ten vršek mi nejde uvolnit a tak nevím, zda je povolený a zda by se dal do těla střely zašroubovat. Předpokládám střelu do houfnice, ale ač jsem zvládnul překlad z maďarské diskuze (Szerintem az a hüvely nem fogja meg a malacot. – překlad: Myslím si, že pouzdro nebude prase….), není do 10cm 14/19, ani 10cm vz14, ač se o nich zmiňovali, ale s otazníkama (poslední obr.). Předpokládám použití časovače.
Děkuji za pomoc.
Srnec

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

šrapnel s redukcí?

Nevím, ale asi ne. Ta špice vypadá jako spodek pro uložení časovače a je v ní asi integrovaná šlehová trubice - předpokládám že je špice do těla střely po naplnění nalisovaná (ale proč s tou mezerou nevím) a do ní je zalisován časovač (ve špici není závit), vzdálenost kraje šlehové trubice od čela špice je 60mm. Po výbuchu nálože asi měla celá špice vyletět dopředu a za ní šrapnelová náplň. Jsou to jen mé dohady a nejsem odborník na šrapnely, jen vycházím z toho, co jsem našel na internetu.
Srnec

Po poradě s přítelem (lepším odborníkem než jsem já) jsem dospěl k názoru, že se jedná o 10cm Granat-Schrapnell s částečně vysunutou náústnicí. Rozměry je nejblíže R-U G-Schrapnell M.14, může ovšem jít o nějaký tovární vývoj po 1.sv.válce. Předpokládám totiž nález na některé bývalé střelnici. Jako příklad přikládám foto jiného typu G-Šrapnelu téže ráže s povysunutou náústnicí a ilustrační řez G-šrapnelem. Popis Granát-šrapnelu cituji z práce Mgr.Jana Haase :
"Na počátku války zavedla habsburská monarchie do výzbroje tzv. granát-šrapnel. V předním ogiválu byla uložena zvláštní hlava s trhavinou, která se při časované střelbě od těla šrapnelu oddělila a vybuchla při nárazu. Při nárazové střelbě vybuchla výmetná náplň současně s granátovou hlavou. Účinek takto kombinovaného šrapnelu nedosahoval účinku běžného šrapnelu nebo granátu. Na vývoji a výrobě těchto šrapnelů se na přelomu 19. a 20. století podílela i plzeňská Škodovka.
Vzhledem ke svému diskutabilnímu účinku se nakonec začalo v předvečer druhé světové války od granát-šrapnelu upouštět."

Děkuji pane Vinzens za informace. O G šrapnelu vím, ale vím o něm málo (skoro nic), jen něco více o vz.21 od Škodovky. Ale díky Vám jsem zalovil na webu a mohu změnit Váš názor na skutečnost díky WK2ammo.com viz fotka. Ten prostřední projektil je stejný ale kompletní. Takže DĚKUJI.
Srnec

Dobrý den. Na horách stačí zařvat a spustí se lavina, mně stačí nasměrovat a rozjedou se moje mozkový závity. Po informaci o kanónu 10cm M14 se rozjely moje mozkový závity a já šel hledat do svých šuflat. Na tom časovači je totiž M14 a bylo mi divné to prodloužení. Oboje mám doma už dlouho. Takže se mohu opět posunout dál a Vám nabídnout zkomletovaný G schrapnell 10cm M14 s časovačem. Pane Vinzens, ještě jednou děkuji.
Srnec

Tak to je skvělé.
Poznámka - pokud se chcete seriózně zabývat municí větších ráží musíte se také naučit používat správné názvosloví - ČASOVAČ je pojem který používají především splašení hledači s detektory kovů :-).
Základní pojmy :
Dělostřelecké zapalovače
Zapalovač je zařízení, kterým se vybavují střely k jejich iniciaci v požadovaném okamžiku a to buď :
na dráze letu - střely O, Zš, Š, os, A
při setkání s překážkou - střely O, OFF, D, CH, K, Zg
po setkání s překážkou - střely F, OF, B, P

Zapalovač má za úkol :
1. ROZBUŠNÉ - iniciovat trhavinu ve střele, prostřednictvím rozbušky a počinové náplně
2. ROZNĚTNÉ - Iniciovat výmetnou náplň ve střele prostřednictvím výmetné náplně
Rozdělení zapalovačů :
A. Podle působení v cíli
B. Podle umístění na střele
C. Podle času působení
D. Podle stupně bezpečnosti
A) Podle působení v cíli se zapalovače dělí na :
a) NÁRAZOVÉ - k iniciaci střely dochází při nárazu na překážku
použití pro střely O, F, OF, B, K, D, Zg, CH
b) ČASOVACÍ - k iniciaci střely dochází za letu nezávisle na nárazu
pro střely Č pro PLK a časovou střelbu u OF střel
c) DVOJITÉ - zapalovače s mechanismem nárazovým i časovým
pro střely zš, A, os
d) autodestrukční - zapalovač má aoutodestrukční mechanismus a
¨ k iniciaci dochází po vyhoření autodestrukční slože.
Pro střely do PLK, a střelu PCvSv
B) Podle umístění na střele se zapalovače dělí na :
a) HLAVOVÉ - zapalovač je našroubován na hlavě střely
b) DNOVÉ - zapalovač je našroubován na dně střely - pro střely P , B
c) BOČNÍ - zapalovač je našroubován na boku střely ( pumy )
něco ze základů je také zde :
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=35384&mm=1&vd=1
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=35385&mm=1&vd=1
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&i=31988&mm=1&vd=1

Dobrý den. Děkuji upřímně za Vaše informace - ano, jsem sběratel samouk a i když vstřebávám obrovské množství informací (bohužel nebo bohudík) hlavně z webu, snažím se používat i správné názvosloví. Ale prosím v tomto případě za shovívavost - chtěl jsem se podělit o svou radost a půlnoc byla na spadnutí. A když píši ve spěchu a nejsem profesionál - dělám školácké chyby. Proto mě i do budoucna berte s mírnou rezervou.
Děkuji. S pozdravem
Srnec