Přihlášení

Jste zde

Signalní náboj německé výroby

Ozve se někdo kdo se vyzná v německých signálních nábojích?Mám náboj s dvou dílnou nábojnicí ,železnou ale v plastu nápis na plastu Fallschrim patrone(40) Dag..........
Zajímal by mne důvod plastu.Obrázek pošlu příležitostně.
Děkuji moc. Komin 606149712

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den, podle popisu se jedná pravděpodobně o osvětlovací verzi s padákem, tedy obdobu našeho OSP. Ovšem bez fotografie je cokoliv dalšího věštěním z křišťálové koule. Tudíž by bylo příště vhodné sem vložit foto zároveň s dotazem a nikoliv až příležitostně.

dag = „Orion Metallwarenfabrik GmbH., Kremmen / Mark, Nauener Str.“
Teď už jen tu fotku.

Dobrý den,samozřejmě máte pravdu ,obrázek je to nejdůležitější ,ale byla situace že to tak nějak nevyšlo.Omlouvám se.Náboje jsou kopané.Ale i nálezce překvapilo že jsou v PLASTU.Nikde jsem to neeviděl ,tak jsem to jenom popsal z hruba.V domění že jeto jen odrezatělý lak z ocelové dvoudílné nábojnice,měl jsem pocit žejsem se ztrapnil.Ale, při dalším ohledání a posouzení,se mi jeví že dno náboje je železné bez stop laku.Folije(plast) zasahuje do vnitř spodní části nábojnice,a na vrchu je zakoužen podobně jako u brokových nábojů.Jak jsem již uvedl a z přiložených obrázků je vidět že spodní část náboje byl původně opatřen běžnou lakovou úpravou železných nábojnice a na¨ trubku¨světlice byla navlečená plastová trubice.Myslím si že toto provedení asi nebude tak běžné aproto jsem napsal ten to dotaz.Chtěl jsem vědět jaký byl důvod této upravy. Délka nábojnice .......135mm
Výška kování ........11mm
Vroub.okraje .........klasické pro označení padáčku.

A samozřejmě jsem zapoměl poděkovat za případné odpovědi. Takže ještě jednou omlouvám se a děkuji.
S pozdravem Komín

Toto provedení je opravdu velmi zajímavé a přiznám se, že ho vidím poprvé. Mohlo by se jednat o snahu o náhradu nedostatkových kovů koncem války. Případně také o nějaký poválečný experiment. Pokud byly náboje nalezeny na našem území, tak druhá varianta odpadá. Každopádně velmi zajímavý nález. Tady na fóru je několik specialistů přes signální střelivo, tak snad bude někdo znát.

Díky,Jsem z Trutnova,kluci mi nosí různý material.co nechtějí.Je to z našeho území, takzvaná ústupovka něm. armády.Jelikož je natom německý nápis-"Fallschirmleuchpatrone(41)
dag 5.44
V tomto nálezu byly i krátké železné sig.nábuje -šrot.Jedna dvou dílná železná s zink.plášt.-šrot Al krátké červ ,zel, bílé a dlouhé čtyři druhy.Vše samozřejmě nemecké.Výše uvedené byly ve více kusech.

Toho data jsem si na fotkách nevšiml. V tom případě platí ta první varianta, tedy nějaká experimentální výroba za účelem úspory materiálu. Každopádně sběratelsky velmi zajímavá věc, bohužel v ne zcela ideálním stavu :(

snad to půjde přečíst

Nepůjde, udělej detail nebo čitelný výřez jen co se týče toho náboje a dej to znova.

ach jo :-))) tak tu to je v plné velikosti
http://uloz.to/xRjpAobD/desktop-rar

Tak jsem to ořízl.

Děkuji za informace na dotazovaný signální náboj.Pouze bych se zmínil, jestli jsem to dobře pochopil, tak podle té literatury z které jsou ty podklady se píše že nábojnice je papírová,kdežto můj náboj má nábojnici železnou.To je jenom na doplnění .Měl bych ještě jeden dotaz k této vykopávce.Upřimě bych chtěl vědět jestli má cenu jej zachovat, i když byl od války vystaven povětrnostním vlivům jak by se mohla chovat chemie v něm obsažená.Dalších 6 nalezených nábojů je na kousky polámaných, pouze dva jsou v celku.Je tedy možnéže by se mohla vznítít.? Děkuji za odpovědi a vážím si přístupu všech zúčastnělích na mém dotazu .

Když se nevznítila venku od války pak bych samovolné vznícení spíše vyloučil. Osvětlovací slož neobsahuje fosfor. Další možnost je náboj delaborovat.

Děkuji za odpověd´, delaborace není možná,protože skoušel jsem na polámaných a jejich soudržnost je jenom silou vůle.Proto jsem měl výše uvedený dotaz .Ten jeden kompletní náboj bych si chtěl zachovat i v tom archeologickém stavu v kterém se nachází.pokud si někdo s odborníků myslí že to není dobrý nápad,at napíše.Budu rád.A děkuji.