Přihlášení

Jste zde

Dotaz na rozdílné značení 8x57

Dobrý den.
Prosím o odpověď na možná jednoduchý dotaz - jaký je důvod rozdílného značení 8x57J oproti 8x57JS a 8x57S. Je to proto, že nábojnice "J" má odlišné rozměry od "JS,S"?
Děkuji za odpověď.
Srnec

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

http://naboje.org/node/3223#
http://naboje.org/node/3738#
Myslím, že je to zde popsané dostatečně.

Rozdielnosť značenia na uvedených nábojoch 8 x 57 súvisí s tým, že náboje značené "JS" a "S" sú identické, s max. priemerom strely 8,22mm, pričom náboj označený "J" používa strely s max. priemerom 8,09mm. Nábojnice oboch nábojov sú v podstate tvarovo rovnaké, až na rozdielne priemery krčkov nábojníc.
Náboj 8 x 57 JS (IS) vznikol zo staršieho náboja 8 x 57 J (I) zmenou tvaru vojenskej ogiválnej strely na strelu špicatú, čo malo za následok skrátenie valcovej vodiacej časti strely a bolo následne riešené zväčšením jej priemeru.
Boris LIZOŇ

Mě se zdá, že dotaz pana Srnce nebyl pochopen, já ho chápu tak, že naboje o větším průměru mají název na 6. hodině oproti běžnému na hodině 12., a proč tomu tak je nevím, ale mám to na všech nabojich SBP ráže 8 S, nebo JS...

Myslím název výrobce, nikoli ráže...

Ta změna umístění značení výrobce a označení ráže byla u fy. Sellier a Bellot zavedena jako jeden z prvků vizuálního odlišení náboje 8x57JS (8x57S) od náboje 8x57J, aby nedošlo k jejich záměnám. Další prvky jsou červeně lakovaná celá zápalka a rádlování na střele. Vladislav Badalík

Ja si zase myslím, že na správnosť alebo výstižnosť odpovede by mal reagovať sám autor nejednoznačne položenej otázky a nie niekto iný. Viac by vedel určite povedať niekto priamo z firmy SB o rozdielnom umiestnení označenia kalibru na dne. Ja som si tento fakt všimol už dávno, ale odpoveď na 100% neviem. Boris LIZOŇ

Tak to je jiná, můžu alespoň svůj názor? Pokud je to vyhrazeno jen expertům, omlouvám se.

Odpoved p.Ing. Badalika je plne vystihujici.Pokud nekdo neveri a chce to videt cerne na bilem,tak je tato situace popsana v katalogu SB r.1957 a nasledne vdalsich biletinech teto firmy. Jen malou poznamku ze se sberatel muze setkat s oznaecenim na razidle i 8 x 57 IS. Omlouvam se,ale nemam ceskou klavesnici k dispozici.
Malimanek

Dobrý den.
Netušil jsem, jakou smršť příspěvků rozpoutám, ale díky za ně. Můj dotaz byl zaměřen na opačné značení výrobce a ráže u obou provedení (12 a 6h), tímto se omlouvám panu Lizoňovi za neúplnou otázku, a na to jste mi dali jasnou odpověď. Já nejsem odborník a malé náboje vzhledem k ohromnému množství druhů sbírám sekundárně (primárně kanóny a houfnice). Přesto se snažím svou sbírku doplńovat o informace a to i díky tomuto fóru.
DĚKUJI Vám všem.
Srnec

Ani ja nemám patent na rozum a ani nemám v úmysle niekoho uraziť, ale od toho je toto fórum, aby sa nejasnosti vysvetľovali a veci dávali na správnu mieru.
S rozlišovaním kalibru 8mm "J" od "S" začali v Nemecku myslím niekedy medzi vojnami, kde strela "S" mala rádlovanie nad zaškrcovacou drážkou a celú zápalku čiernenú oproti náboju "J". Boris LIZOŇ