Přihlášení

Jste zde

7,92x57 Mauser_sS 571_DWM 1938 SS informace

Dobrý den.
Tyto dvě nábojnice jsem vyfotil hlavně jako informaci o zvláštním značení a s prosbou o doplnění informací: 7,92x57 Mauser: sS 571_náboj vyráběný pravděpodobně v Deutsche Waffen und Munitionsfabrik Karlsruhe se speciální střelou (těžký náboj s ostrou špičkou).Jednalo se o dodávky určené pro policii a jednotky SS, takto se značily náboje v období 1933-1937.
DWM 1938 SS_ Daleko známější je toto pozdější označení, tady už lze s jistotou určit výrobce Deutsche Waffen und Munitionsfabrik Karlsruhe (ale nevím do kdy).
Nenašel jsem o těchto označeních v databázi 7,92x57 Mauseru žádné informace ale jestli jsem špatně hledal, omlouvám se !!
Srnec

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

To prvé značenie je zaujímavé pre to vyrazené SS na 12-tej hodine. Jeho účel mi je zatiaľ neznámy. Možno to znamená napr. skratku slov "Spitz Stark", alebo úplne niečo iné. Bežne by tam malo byť oznaenie výrobcu - DWM K K a to číslo 571, ktoré označuje nábo 8,2 x 57. Čiže náboj 8x57 so strelou "S" ( "Kaliber .315 mit "S" Geschoss"). Je to v podstate náboj 7,92 x 57 Mauser - DWM číslo 561.
Ale pri nejakých experimentoch, alebo vývojových medzistupňoch bežné značenie nebýva často dodržané. Pokiaľ to je ale vykopávka niekde z bývalého bojiska, tak to je potom zaujímavý nález. Ani to druhé značenie sa nevyskytuje bežne, ale je medzi zberateľmi známe, vyskytuje sa aj vo forme "DWM 1938 SS-TV". Boris LIZOŇ

S jednotkami SS to nebude mít zřejmě nic společného, značení je S.S.což na poškozeném dnu není tak viditelné.

Dobrý den.
Procházel jsem před mým dotazem hodně různých stránek a informací, a t těch střípků jsem nabyl názoru, že:
s.S. Patrone_ schweres Spitzgeschoß Patrone (heavy pointed bullet) - http://home.scarlet.be/p.colmant/792color.htm
a tyto těžké špičaté střely (měly být náhradou průbojných?) měly být určeny mimo jiné i pro náboje policie a SS (nezaměňovat s.S nebo S.S označení typu střely od jednotek SS - viz. druhý náboj). Pokud ale vím, označení průbojného náboje je S.m.K.a vyráběly je WASAG AG (Westfälisch-Anhaltische Sprengstoff-AG) se svým závodem v Reinsdorf (Rdf.)1934-1939 a Th. Bergmann od1938, takže jaké měly určení a použití střely s.S.?
Teď jsem se trochu zamotal, ale snad mě pochopíte. Výkresy v příloze.
Srnec

Další nábojnice nalezená na bývalém německém cvičišti, cituji z mejlu :

" Chci Tě poprosit o určení této nábojnice. Je opět z německého cvičáku. Na 12 hodinách je S.S. a na šesti 571. Na těle nábojnice je asi ve výšce 1 cm vroubek. To by mělo znamenat přebití na cvičný.Nacházím tam i nevystřelené náboje se zbytky dřevěných střel."

Takže jsme opět u otázky, co to S.S. znamenalo, na jedněch německých stránkách je jako neznámé značení :

http://cartridgecollector.de/index.php?title=DE_-_unbekannt_-_0003

Zdravím přátelé, řekl bych že je to Sauer a syn. Spolupráce s fa RWS, B.Stahl a DWM pro ně. DWM kód 571 v S93A

K čemu by firmě Sauer und sohn byly ocelové nábojnice 7,92x57 ? Jediný náboj vyráběný pro tuto firmu který jsem našel je značen " S & S ".

https://www.wehrtechnikmuseum.de/Noch_Fragen_/9_3_Sauer/9_3_sauer.html

No možno to bude takto...Cez 1ww sa nabojnice mauser robili z uspornej mosadzi s obsahom 67% medi a 33% zinku čo bolo aj v dnovom značení vyznačene napr. S67 alebo K67.
Neskor po vojne prešli na vyrobu nábojníc z lepšie spracovatelnej mosadzi a to 72% medi a 28% zinku a tato zmena sa v zmnačení odzrkadlila pridaním hviezdičky k písmenu S.
Takže myslím si že to S.S na 12 hodine je označenie tažkej strely a dolu na 6-tej to nebude 571 ale S 71...
Je možne že experimentovali s roznym obsahom medi a pokladali doležite aby to tam bolo vyznačene...

Další bodenstempel "S.S.", tentokrát od firmy Polte, měl by to být export do Španělska a střela schweres Spitzgeschoß.

V odkaze na str.33     http://waffen-welt.de/bilder/DiePatrone7.92x57.pdf