Přihlášení

Jste zde

7,62x25 Je to zásah nějakého kutila nebo originál?

Od kolegy jsem dostal pár tokarevů a mezi nimi byl i tento, má červeně značenou střelu na špičce. Dnové značení je bxn I 53, černě lakovaná spára kolem zápalky, nábojnice je mosazná. Podle tohoto značení se jedná o výrobce Sellier & Bellot, Vlašim, rok 1953, střela celoplášťová s ocelovým jádrem. Váha celého náboje 10,8 g, shodný náboj téhož značení váha 11,0 g rozdíl tedy mizivý. Nikde jsem takto značenou střelu na náboji 7,62x25 nenašel tak že, asi kutil domácí ale co když?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ještě doplnění i tato střela reaguje na magnet obsahuje tedy Fe jádro.

Můj názor je, že jde o domácí úpravu-možná i neúmyslnou. Rusko a jiné státy vyráběly tyto náboje se spec.střelami ale nikdy jsem neslyšel o takových nábojích naší produkce. Že jsem o ni neslyšel já ovšem neznamená, že neexistovala. Snad se ozvou i nějací odbornící na naše poválečné pěchotní střelivo.

Já si taky myslím že je to nějakjé somo domo nebo náboj upadl do barvy, ale i tak je zajímavé to zjišťovat. Dík. VM.

Ahoj, to že střela reaguje na magnet neznamená, že má Fe jádro, shodně reaguje i Pb střela s ocelovým pláštěm a rozdíl v reakci na magnet je u obou druhů střel téměř neznatelný. Tyto náboje dle popsaného značení byly osazovány jak střelou s Pb, tak i s Fe jádrem, obě samozřejmě s ocelovým pláštěm, plátovaným tombakem. To červené značení už dle způsobu provedení bude asi fejk:-)