Přihlášení

Jste zde

K čemu to sloužilo???

Vážení rád bych se dozvěděl něco o tomto náboji.Je celý mosazný celková délka činí 67 mm,průměr krčku je 9 mm,a průměr jakoby střely 8,3 mm,celý náboj je provrtán.Průměr vrtání je 3,4 mm.A zápalka má dvojí osazení 1)-5,5 mm 2)-4,9 mm. Víte někdo o co se vlastně jedná?Není to jen školní atrapa?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jedná sa o zariadenie na zápalkovú streľbu M.2 a M.11
Továrensky vyrábaný adaptér je z mosadzi. Nie je však masívny a sústružený, ale ťahaný a s mosadznou vložkou. Dno je signované charakteristickým spôsobom (viď foto). Vnútorná trubica je s telom spájkovná. Hmotnosť adaptéru je 31,2 g. Tento adaptér (M02) bol nahradený v roku 1912 novým adaptérom M11, ktorý bol s M02 úplne totožný, len mal mierne upravený náustok pre strelu, ktorá sa už potom po stlačení kliešťami nemohla uvoľniť.
Vyskytuje sa však aj množstvo adaptérov netovárenskej výroby. Niektoré sú sústružené z masívnej mosadze, existujú aj železné. Bolo to z toho dôvodu, že od počiatku 1. svetovej vojny musela munička v Hirtenbergu údajne vyrábať len ostrú vojenskú muníciu a vojenské pluky si zabezpečovali výrobu adaptérov z vlastných zdrojov.
K laborácii adaptéru a to k jeho osadeniu zápalkou a upevnenia strely stlačením jej zadnej časti cez náustok slúžili špeciálne laboračné kliešte.
Munícia pre zápalkovú streľbu pozostávala zo strely M02 a zápalky M02. Strela M02 pre zápalkovú streľbu bola zavedená olovená, veľmi odľahčená strela s uzatvorenou dutinou v prednej časti a dozadu otvorenou dutinou na základni strely. Vodiaca časť strely je opatrená štyrmi jemnými drážkami. Jej zloženie je 97% olova a 3% antimónu a jej hmotnosť je 2,8 g. Balené boli pre armádu v obĺžnikových papierových škatuľkách veľkosti 132x90 mm. Zápalka M.02 má charakteristický fľaškový tvar. Jej hmotnosť je 0,58 g a obsahuje 0,08 g čierneho prachu. Má medený plášť, mosadznú nákovku a jej ústie je uzatvorené krytkou zo žltkastého, alebo bieleho papiera. Balené boli pre armádu v pekných papierových lisovaných okrúhlych škatuľkách po 500 kusoch. Pre civilné použitie boli balené po 1000 kusoch.
Pri príprave k streľbe bola najprv vyrazená vystrelená zápalka. Potom bol adaptér osadený novou zápalkou (kliešťami) a strelou, ktorá bola taktiež kliešťami upevnená stlačením. Takto pripravené náboje boli potom zasunuté do nabíjacieho rámčeka a normálne, ako ostré náboje nabité do pušky, ktorá bola používaná ako opakovačka. Dosť často sa však stávalo, že strela sa pri nabíjaní uvoľnila. Strieľalo sa na vzdialenosti 10 až 40 metrov. Skúsenosti so zápalkovou streľbou však neboli ideálne. Hlaveň pušky sa veľmi zanášala olovom a splodinami čierneho prachu, ktorý sa dostával až do priamoťažného záveru, kde sťažoval rotáciu hlavy záveru. Vplyvom tohoto zanášania hlavne sa pomerne rýchlo strácala presnosť zbraní a preto bolo potrebné hlaveň po 20 až 25 výstreloch vyčistiť.

Prepáčte. ale zabudol som uviesť to hlavné, že sa jedná o náboj pre pušku (karabínu ) Mannlicher v kalibri 8 x 50 R.

Velice děkuji za vyčerpávající odpověd.
Petr Heřman

Všem,vám moc děkuji a přeji krásný večer L.P.